Skrajno nenavaden, za nekatere šokanten pojav premierke v lordski zbornici, ki jo je eden od lordov razglasil za najbolj imeniten dom za dnevno oskrbo ostarelih na svetu, je spomnil na sicer zanikane trditve, da je Downing Street 10 lordom zagrozil, da jih bo hitro ukinil, če bi si drznili kljubovati brexitu. Sedela je pred zlatim prestolom, s katerega kraljica vsako leto bere zakonodajni program vlade. Predlog zakona o sprožanju brexita je z veliko večino že potrdil spodnji dom parlamenta, izvoljena poslanska zbornica. Problem konservativne vlade v lordski zbornici, katere člani so večinoma imenovani, je v tem, da v njej nima večine. In da je bila velika večina lordov proti brexitu.

Od absurda do absurda

Del absurdnosti lordske zbornice je denimo to, da imajo opozicijski proevropski liberalni demokrati v njej 102 dosmrtna lorda, medtem ko imajo v poslanski zbornici samo osem poslancev, ker so jih na zadnjih volitvah izgubili 48. Lordi so tudi zaradi vrste drugih reči absurdni srednjeveški relikt. Na parlamentarni spletni strani piše, da jih je okoli 800, kar najbrž pomeni, da ni znano niti njihovo natančno število. Lordska zbornica je manjša samo od najštevilnejšega parlamenta na svetu, Nacionalnega ljudskega kongresa, ki ima 2987 članov. Evropski parlament ima na primer 766 članov. Poleg tega je lordska zbornica edini zgornji dom dvodomnih parlamentov na svetu, ki ima več članov kot spodnji dom, poslanska zbornica, ki ima 650 članov.

Lordi v nasprotju s poslanci ne dobivajo plače, a po drugi strani so upravičeni do absurdnih 300 funtov na dan, če pridejo v parlament tudi samo za nekaj minut. Kaj naredijo z njimi, je njihova stvar. Če pridejo vsak dan, se jim nabere kar veliko: v dvajsetih dneh kar 6000 funtov. Nekdanja predsednica lordske zbornice baronica D'Souza je v dokumentarni oddaji o lordih, ki jo bo BBC predvajal nocoj, povedala, da je videla lorda, ki se je pripeljal do parlamenta s taksijem in taksistu naročil, naj ga počaka. Vrnil se je po nekaj minutah. S tristo funti v žepu. »Zelo veliko je lordov, ki ne delajo čisto nič, pa vsak dan pridejo po to dnevnico,« pravi baronica. Lani so te dnevnice davkoplačevalce stale 19 milijonov funtov.

Subvencionirana penina in srebrni pribor

Stereotipni imenovani lord je laburistični lord Mandelson, nekdanji pribočnik premierja Tonyja Blaira. Mandelson živi v razkošni vili, vredni deset milijonov funtov. Kot poslanec je zastopal pretežno delavsko volilno okrožje Hartepool, obenem pa bil redni gost na jahtah oligarhov, kot je bankirska družina Rothschild. Kot ministra ga je moral Blair dvakrat odpustiti. Enkrat zato, ker si je priskrbel sumljivo stanovanjsko posojilo.

Veliko jih uživa subvencionirano penino, viskije in druge pijače ter hrano, ki jo pojejo v imenitni jedilnici s srebrnim priborom, in dremajo v imenitni lordski knjižnici, v kateri je veliko udobnih kavčev in foteljev. Veliko se jih še vedno razburja, ker so jim ukinili televizijsko sobo, v kateri so radi gledali konjske dirke. Lordi so upravičeni do različnih izdatkov, povezanih z njihovim »delom« v parlamentu in zunaj njega, potovanji in tako naprej. Leta 2009, ko je izbruhnil razvpiti škandal z izdatki, je prišlo na dan, da lordi niso nič manj goljufali z izdatki in molzli velikodušnega sistema izdatkov, kot so to počeli poslanci. Samo štirje poslanci in dva lorda (veliko premalo) so končali v zaporu. Stereotipna članica lordske zbornice je baronica Smith Gilmorehillska, ki je v 27 letih, odkar je dobila viteški naziv, zahtevala že več kot 220.000 funtov za izdatke, čeprav ni vsa ta leta sodelovala niti v eni razpravi. Po nesodelovanju jo prekaša samo baronica Falkander, ki je v lordski zbornici že 42 let, pa v njej ni spregovorila še niti besede.

Od reform do ukinitve

Ob zadnji reformi lordske zbornice (leta 1999) so iz nje pregnali veliko večino dednih lordov aristokratov. Ostalo jih je samo 92. Velika večina jih je imenovanih, začasnih, ker so člani do smrti. Imenuje jih monarh na podlagi »nasveta« (ukaza) premierja ali komisije lordske zbornice za imenovanja, ki naj bi skrbel za to, da so iz različnih strank. Večinoma gre za prijatelje vodilnih aktivnih politikov, upokojene politike in donatorje strank. 26 je tako imenovanih duhovnih lordov: to so škofi anglikanske cerkve.

Lordska zbornica stane davkoplačevalce približno sto milijonov funtov na leto. V to je vključena subvencionirana alkoholna in druga pijača in hrana v osmih barih, restavracijah in kavarnah, ki so v lordskem delu parlamentarne palače, ki davkoplačevalce stane 1,2 milijona funtov.

Kritiki so precej enotni. Tudi če vladi ne bodo nagajali z brexitom (če bi, bi jih vlada lahko ignorirala na podlagi tako imenovanega zakona o parlamentu), jih je treba čim prej ukiniti. Lepo priložnost vidijo v bližnji prenovi razpadajoče parlamentarne palače. Ko jo bodo ob začetku prenove zapustili, naj se ne vrnejo. Namesto njih naj njihovo prenovljeno zbornico zasede veliko manjši izvoljeni senat.