Tuji turisti v prestolnico pridejo predvsem z namenom, da si ogledajo staro mestno jedro, dobro tretjino zanima tudi kulinarika. Le trije odstotki obiskovalcev so si prestolnico izbrali predvsem zaradi kulturnih dogodkov. Za prevoz do slovenskega glavnega mesta tuji turisti porabijo v povprečju 149 evrov, za nastanitev pa odštejejo štirideset evrov na osebo na dan. Med raziskovanjem ljubljanskih znamenitosti največ zapravijo Španci, ki se tudi najdlje zadržijo v prestolnici, sledijo jim britanski turisti. Le malo tujih obiskovalcev se odloči za izlet iz mesta.

To so le nekatere ugotovitve raziskave, ki so jo med avgustom in oktobrom lani v sodelovanju z družbo za trženjsko svetovanje in raziskave Valicon opravili v javnem zavodu Turizem Ljubljana. V mestu so ustavili in anketirali več kot 900 turistov, njihovi odgovori pa bodo zavodu pomagali pri oblikovanju turistične ponudbe.

Gosti Airbnb spijo ceneje in dražje jedo

Največ anketiranih turistov je bilo Nemcev in Britancev, sledili so turisti iz Italije in Združenih držav Amerike. Četrtina anketirancev je v prestolnici prespala dve, nekaj manj jih je prespalo tri noči. Zgolj desetina anketirancev je bila v Ljubljani na daljšem, na primer enotedenskem oddihu. »V povprečju so anketirani turisti tako v Ljubljani prespali 3,3 noči. Če izvzamemo tiste na daljšem obisku Ljubljane, ki so v mestu bivali sedem dni ali več, pa znaša povprečje 2,8 noči, kar je nad siceršnjim statističnim povprečjem. To je za Ljubljano namreč 1,8 noči,« so pojasnili v Turizmu Ljubljana.

Za prenočevanje so turisti v povprečju porabili 132 evrov na osebo, oziroma štirideset evrov na osebo na dan. Največ so za namestitev plačali tisti, ki so spali v hotelu. Za bivanje so plačali približno 230 evrov, oziroma 65 evrov na osebo na dan. Tisti, ki so namestitev rezervirali prek priljubljenega spletnega portala Airbnb, so v povprečju zanjo plačali 109 evrov na osebo za ves čas bivanja oziroma 32 evrov na dan. Čeprav so turisti, ki so za iskanje prenočišča izkoristili bogato ponudbo sob in stanovanj na portalu Airbnb, pri prenočitvah nekaj prihranili, pa so zato več porabili za jedačo in pijačo ter za izlete. Rezultati raziskave so namreč pokazali, da so gostje, nastanjeni v nastanitvah v sklopu portala Airbnb, za hrano dnevno odšteli 35 evrov na osebo, kar je pet evrov nad povprečjem, ter 64 evrov za izlete iz Ljubljane, kar je petnajst evrov več od povprečja.

Izletov iz Ljubljane premalo

Prav na izlete želijo v javnem zavodu v prihodnje usmeriti še več obiskovalcev. Samo sedem odstotkov vseh tujih turistov se je namreč dan pred anketiranjem odpravilo iz mesta, za izlet pa so v povprečju odšteli 49 evrov. Zato so v Turizmu Ljubljana med cilje za prihodnji razvoj turistične ponudbe že uvrstili tudi širjenje iz ožjega središča mesta. »Ključne teme so lahko arhitektura, na primer Plečnikova Ljubljana, nakupovanje v BTC, kolesarstvo, kulinarika…« so nekatere možnosti našteli v zavodu.