Vsak po leto zapora sta včeraj na ljubljanskem sodišču dobila Sandi in Edi Edvard Grubelić, sinova zloglasnega goljufa z avtomobilskimi lizingi iz 90. let prejšnjega stoletja Sandija Grubelića. Tudi njiju so spoznali za kriva kaznivega dejanja goljufije in tudi v tem primeru je šlo za lizing, a ne za avto, temveč za plovilo. Na zatožno klop sta sedla zaradi posla s 600.000 evrov vredno jahto sunseeker predator 63, s katero sta po ugotovitvah prvostopenjskega sodišča nezakonito prišla do 338.000 evrov. Sodba še ni pravnomočna in ni dvoma, da se bosta brata Grubelić nanjo pritožila, saj že od vsega začetka zatrjujeta, da nista kriva.

Jahto prevzela, plačala pa nista

Pred skoraj devetimi leti sta se brata s takratnim Hypo Leasingom glede rabljene jahte dogovorila za tako imenovani posel »prodam in obročno kupim nazaj«, pri katerem podjetnik določeno stvar proda drugi osebi, običajno banki ali finančni organizaciji, in se hkrati dogovori, da bo prodano vzel nazaj v lizing. V obtožnici piše, da sta družbo preslepila, ker sta ji predložila lažno dokumentacijo o svoji plačilni sposobnosti. Prepričala sta jo, da mesečno dobivata po 1500 evrov plače in še okoli osem tisočakov drugih dohodkov, čeprav Edi Edvard Grubelić v letih 2008 in 2009 ni imel nobenih prihodkov, Sandi pa na primer v vsem letu 2009 12.000 evrov. Predložila sta tudi menice, ki pa so se izkazale za neunovčljive, saj so bili njuni transakcijski računi prazni. Sandi Grubelić je plačal polog, stroške in prvi obrok, skupno 260.000 evrov (brat je nastopal kot porok), Hypo pa jima je na račun nakazal po 169.000 evrov ter ju pooblastil za prevzem plovila in registracijo. Po dogovoru bi morala jahto takoj prepisati na Hypo, a tega nista storila, prav tako nista plačala nobenega obroka več. Obveznosti po vseh teh letih še nista izpolnila, čeprav sta obljubljala drugače, jahto pa sta pred Hypom skrivala, je trdila tožilka Helena Zobec Dolanc. Mimogrede, jahta naj bi bila še danes privezana v Splitu, nihče pa je ne uporablja.

Obramba: Hypo je celo obogatel

Odvetniki Žiga Klun, Damjan Merhar in Anton Nosan so v zaključnih govorih povedali, da nista zagrešila nobenega kaznivega dejanja in da gre med nasprotnima stranema zgolj za civilno pravno razmerje. Po njihovem prepričanju je Hypo (oziroma njegov naslednik Heta Asset Resolution) še danes lastnik plovila; torej ni oškodovanec, pač pa nasprotno – s poslom naj bi neupravičeno obogatel. Še vedno ima jahto, od obtoženih pa je dobil še 260.000 evrov, je zatrdil Klun. In še, da je Hypo ves čas vedel, kje je plovilo in kaj se z njim dogaja ter da je sam kriv, če je s svojo lastnino ravnal kot slab gospodar. Prav tako ni res, da družba ni bila seznanjena s finančnim stanjem obtoženih, saj so pred tem že leta poslovno sodelovali, je trdila obramba.

Vendar sodnice Andreje Sedej Grčar ni prepričala, o krivdi bratov Grubelić ni podvomila. Kot je povedala, sta Hypu predložila napačne podatke in neunovčljive menice. Družba jima je denar nakazala še pred prenosom lastništva in to sta izkoristila. Tako je ravnala zaradi dobrih preteklih poslovnih izkušenj z njima, bil pa je tudi čas »debelih krav«, ko je Hypo očitno pač tako posloval. »Res je ravnal malomarno, nakazal je 338.000 evrov, v rokah pa ni imel ničesar. Zdaj nima ne denarja ne plovila,« je med drugim izjavila sodnica. A to ne spremeni dejstva, da sta brata Grubelić kaznivo dejanje dejansko zagrešila.