V izjavi severnokorejskega veleposlaništva v Kuala Lumpurju so malezijske oblasti pozvali k takojšnji izpustitvi dveh »nedolžnih žensk«, ki naj bi bili vpleteni v umor. Po njihovem mnenju namreč ne bi bilo mogoče, da bi si ženski s strupom namazali roke, ga na letališču prenesli na obraz Kim Jong Nama ter ga tako ubili. »Če bi to bilo res, kako bi lahko še vedno bili živi?« se sprašujejo severnokorejski diplomati. S posnetka nadzorne kamere z letališča je sicer razvidno, da sta ženski v rokah držali krpo.

Malezijska policija je danes zavrnila navedbe, da naj bi ženski, Indonezijka in Vietnamka, mislili, da sodelujeta zgolj v televizijski potegavščini, kakor sta pred dnevi razlagali. »Še kako se je zavedala, da gre za strup in da si mora umiti roke,« so pristavili.

Poskus vdora v mrtvašnico

Malezijske oblasti pa želijo v povezavi z umorom zaslišati še severnokorejskega diplomata, 44-letnega Hyon Kwang Songa, in uslužbenca severnokorejske letalske družbe Air Koryo, 37-letnega Kim Uk IIa. »Pisali smo veleposlaniku s prošnjo, da oba zaslišimo. Upamo, da bo severnokorejsko veleposlaništvo sodelovalo z nami. Če ne, ju bomo morali privesti na zaslišanje,« je pojasnil prvi mož policije v malezijski prestolnici Khalid Abu Bakar. Poleg dvojice malezijska policija išče še pet osumljencev iz Severne Koreje, od katerih naj bi se štirim že uspelo vrniti v domovino. Severnokorejske oblasti ne kažejo nikakršnega namena, da bi osumljence predale Maleziji.

V mrtvašnici, v kateri leži truplo umorjenega, pa so zaradi poskusa vloma povišali stopnjo varovanja. »Vemo, kdo je bil, a ni nobene potrebe po tem, da veste tudi vi,« Abu Bakar novinarjem ni želel razkriti imen.

Severnokorejski veleposlanik še vedno vztrajno zahteva izročitev trupla, Malezija pa po drugi strani DNK enega od družinskih članov pokojnika, da bi dokončno potrdila identiteto. Malezijski mediji so včeraj sicer poročali, da je v bolnišnico prispel sin Kim Jong Nama, a poročila še vedno niso uradno potrdili. Po nekaterih navedbah naj bi severnokorejski režim imel namen ubiti Kim Jong Nama, vse odkar je leta 2011 režim kritiziral v pogovoru z japonskih novinarjem. Sprva je tudi veljal za naslednika očeta Kim Jong Ila, a je nato po njegovi smrti oblast prevzel Kim Jong Un, njegov otrok iz poznejšega zakona. Pjongjang in Kuala Lumpur sta zaradi dogodka v vse globljem sporu.