Štiri dni po umoru Kim Jong Nama, polbrata severnokorejskega diktatorja Kim Jong Una, imajo malezijske oblasti za rešetkami obe glavni osumljenki. Ubili naj bi ga – najbrž s hitro delujočim strupom – na letališču v Kuala Lumpurju, od koder je hotel leteti v Macau, kjer je živel od leta 2003. Prva od aretiranih je po dokumentih sodeč 28-letna Vietnamka, druga pa 25-letna Indonezijka, zaprt pa je tudi partner druge, ki naj bi bil Malezijec. Pri iskanju obeh so se Malezijci oprli na posnetke nadzornih videokamer. Zdaj iščejo osumljence, ki naj bi obema ženskama pomagali pri umoru.

Truplo pride šele po obdukciji

Najbrž je umor 45-letnega Kim Jong Nama naročil njegov 33-letni polbrat, ki očitno ni prenesel njegovega kritiziranja svojega režima, obenem pa se ga je bal. Znan je intervju Kim Jong Nama z japonskim novinarjem leta 2012, v katerem je kritiziral svojo domovino in hvalil svobodo v Macau in v Švici, kjer sta se oba sinova Kim Jong Ila (1941–2011) več let šolala.

Po poročanju malezijskih medijev so severnokorejske oblasti na skrivaj prepričevale malezijske, naj ne opravijo obdukcije diktatorjevega pokojnega polbrata in naj truplo takoj izročijo Pjongjangu. V Kuala Lumpurju so to zavrnili predvsem zato, ker prošnja ni bila uradna, truplo pa bodo šele po obdukciji prepeljali v Severno Korejo, kjer za zdaj molčijo o smrti nekdanjega »prestolonaslednika«.

Kim Jong Nam si je onemogočil, da bi kot najstarejši sin nasledil očeta Kim Jong Ila, potem ko so ga leta 2001 na Japonskem zalotili, da je z lažnim potnim listom poskušal vstopiti v državo. Tedaj je dejal, da si je hotel z ženo in štiriletnim sinom ogledati tokijski Disneyland, menda pa naj bi že tedaj bežal pred kruto očetovo diktaturo. Sicer je imel tudi zdaj potni list pod drugim imenom.

Ubitih že več družinskih članov

Kim Jong Un je v dobrih petih letih, odkar je na oblasti, dal usmrtiti še nekaj drugih ljudi, za katere je menil, da predstavljajo grožnjo njegovi oblasti. Med njegovimi žrtvami je najpomembnejši Chang Song Thaek, mož njegove tete oziroma sestre Kim Jong Ila. Konec leta 2013 ga je dal usmrtiti zaradi »veleizdaje«, čeprav je prav on poskrbel, da je Kim leta 2011 brez težav prevzel oblast. Že pod Kim Jong Ilom pa je bilo nekaj smrtnih prometnih nesreč visokih državnih funkcionarjev, ki bi lahko bile likvidacije nasprotnikov.

Sicer je Kim Jong Nam hotel živeti neopaženo v Macau. Predvsem je veliko obiskoval igralnice, pil francoska in portugalska vina ter potoval po dragih hotelih po Aziji. Pogosto je letel v Peking, kjer je imel prvo ženo in sina, v Macau pa je živel z drugo ženo. Ni imel varnostnika, čeprav se je bal, da ga bo polbrat dal ubiti. Tako pravijo številne priče, ki so imele stike z njim. Menda je bil družaben, predvsem je v Macau rad pomagal Južnokorejcem, ki jih je imel za rojake.

Ker je Kim Jong Nama ščitila Kitajska, bi njegova smrt lahko poslabšala odnose med Pjongjangom in Pekingom. Sicer prav Kitajska preprečuje, da bi ob mednarodnih sankcijah zaradi severnokorejskega jedrskega programa lakoto trpelo 24 milijonov Severnokorejcev. Najbrž se v Pekingu bojijo upora prebivalcev in kaosa ob zrušitvi režima. Režim v Pjongjangu je bil v središču pozornosti že v nedeljo, dan pred umorom Kim Jong Nama, zaradi izstrelitve balističnega izstrelka, ki je letel 500 kilometrov daleč v Japonsko morje.