Vodstvo Zdravniške zbornice Slovenije so v prvem tednu, odkar je vajeti prevzela Zdenka Čebašek Travnik, zapustili trije člani izvršilnega odbora. Jabolko spora je višina plače nove predsednice: predsednica je želela plačo, ki bi bila višja od te, ki jo je prejemal njen predhodnik, kompromisni predlog, ki ga je pripravila trojica, pa je zavrnila.

Odstopili so podpredsednica zbornice in predsednica odbora za socialnoekonomska vprašanja Irena Manfredo, predsednica odbora za strokovno-medicinska vprašanja Bojana Pinter in predsednik odbora za pravno-etična vprašanja Zdenko Šalda.

Zaostrovati se je začelo prejšnjo sredo, ko je Manfredova somišljenikom v skupini zdravnikov, ki so Čebašek-Travnikovi pomagali pri kandidaturi za predsednico zbornice, napovedala odstop, če plača predsednice ne bo primerljiva z ekvivalentom zdravniškega dela, kar pomeni bistveno nižja od predlagane. Čebašek-Travnikova je za medije pojasnila, da bi se ji zdela primerna plača višja od te, ki jo je prejemal njen predhodnik Andrej Možina, in nižja od te, ki jo je prejemala njegova predhodnica Gordana Živčec Kalan. Manfredova je v petek odstopila.

Kompromisni predlog: 9440 evrov bruto plače

»Zbodlo nas je, da je Čebašek-Travnikova šla čez plačo prejšnjega predsednika, ki bi v znesku za 100-odstotno zaposlitev znašala 8000 evrov bruto. Ta plača je visoka. Ker pa je izrecno želela več, se nam je to zdelo neupravičeno,« je povedal Šalda. Predlagal je kompromisni predlog, po katerem bi predsednica imela 9440 bruto plače, od tega največ 5900 evrov bruto fiksnega deleža, drugo pa bi bil variabilni del. »To je višina plače, za katero si tudi sindikat zdravnikov in zobozdravnikov Fides prizadeva, da bi bila primerna za najbolje plačane zdravnike. To bi bil tudi lep vzorec, kako bi bilo treba področje plač urediti za vse zdravstvo, ne samo za zbornico,« je povedal Šalda. Ker se Čebašek-Travnikova s predlogom ni strinjala, tega ni mogel sprejeti in je »končal svojo kariero v zbornici«.

Tako visoke plače ne bi mogel upravičiti pred mladimi zdravniki: »Naš mladi zobozdravnik dobi 1100 evrov neto plače,« je ponazoril Šalda, zaposlen v Zdravstvenem domu Trebnje.

Najprej plača, potem predvolilni program

. »Glede na to, da je že plača predhodnika visoka, se zdi nedostojno že na začetku, preden je bilo kar koli iz volilnega programa narejenega, zahtevati višjo plačo,« je povedala Pinterjeva. Če je denarja dovolj, naj zniža obvezno članarino, razmišlja Pinterjeva. Znižanje članarine je bila sicer ena od predvolilnih obljub nove predsednice.

Način nagrajevanja s fiksnim in variabilnim delom bi lahko uporabili tudi za nagrajevanje v odborih zbornice, kjer zdaj zdravniki dobijo pavšalni znesek, ne glede na to, koliko naredijo. Vendar po besedah Pinterjeve nova predsednica ni imela uvida v to, da bi višina plače lahko bila sporna. Konec tedna je sodelavce obvestila, da bo vztrajala pri prvotnem predlogu, tisti, ki se s tem ne strinjajo, pa naj razmislijo, ali se še vidijo kot njeni sodelavci. »V bistvu je dala ultimat,« sporočilo razume Pinterjeva in doda, da se s tem nakazuje avtokratski način vodenja nove predsednice.

Čebašek-Travnikova o zapletu ni dajala pojasnil. Iz Zdravniške zbornice Slovenije so za STA pojasnili, da plača nove predsednice še ni določena, predlog za izračun plače predsednice pa je narejen na enakih osnovah kot za pretekla dva mandata. Izjavo o višini plače bo predsednica podala po podpisu pogodbe.