Popoldnevi na Obali so že zelo topli in sončni, koprski policisti pa opažajo, da se začenja motoristična sezona. Prav zato so že zdaj začeli bolj poostrene nadzore pogostih motorističnih tras, napovedujejo, da bodo to počeli prav vsak dan.

Policista sta tako v torek na regionalni cesti med Dekani in Kozino izvedla en tak nadzor nad vozniki motornih koles in na Kastelcu ustavila agresivnega voznika honde CBR 600F. Odredila sta mu preizkus alkoholiziranosti in alkotest je pokazal navzočnost kar 0,42 miligrama alkohola v litru izdihanega zraka. Motoristu sta seveda odvzela vozniško dovoljenje, mu prepovedala nadaljnjo vožnjo in mu izdala plačilni nalog. Za tak prekršek je predpisana globa 600 evrov in 8 kazenskih točk.

Večje tveganje za smrt

»Tuje raziskave ugotavljajo, da je motiv vožnje pri motoristih pogosto zelo drugačen kot pri voznikih osebnih avtomobilov. Poleg preživljanja prostega časa, druženja, turističnih ogledov tudi preizkušanje lastnih sposobnosti in užitki v tveganju. Zato je ogroženost motoristov veliko večja in spadajo med ranljivejše skupine udeležencev. Ob tem je treba izpostaviti, da so zaradi značilnosti motorja veliko slabše vidni in opazni, pogosto vozijo prehitro ali pa jih drugi vozniki spregledajo ali jim odvzamejo prednost,« je opozorila Anita Leskovec iz PU Koper. Vožnja motorja je nevarna, saj je po statističnih podatkih tveganje za smrt 50-krat večje kot pri vožnji z osebnim avtomobilom. Izjemno pomembno je torej na začetku voziti še previdneje in si nabrati motoristično kondicijo.

Lani je na slovenskih cestah življenje izgubilo 24 motoristov, leto prej 26 in leta 2014 17. V kar 932 prometnih nesrečah so bili lani udeleženi motoristi, povzročili so jih precej več kot polovico. Število huje in lažje poškodovanih zadnja leta upada, lani se jih je huje poškodovalo 168, lažje pa 520. pk