Na šest let zapora so obsodili 35-letnega Mervana Šljivarja, ker je 23. januarja lani pred lokalom na Fužinah v trebuh ustrelil 51-letnega Fadila Ferhatovića. Streljal je tudi Ferhatović in tudi on je nasprotnika zadel, a Ferhatović je to na sodišču takoj priznal, Šljivar pa je vztrajal pri tem, da je nedolžen. In tudi zaradi tega bistvena razlika v kazni: Šljivar je (po sicer še nepravnomočni sodbi) dobil šest let, Ferhatoviću pa so prisodili samo deset mesecev zapora. Je pa seveda razlika tudi v kaznivem dejanju, prvi je zagrešil poskus uboja, drugi pa kaznivo dejanje hude poškodbe.

Spor se je začel pred lokalom na Kotnikovi ulici v Ljubljani, in sicer med Šljivarjem in Ferhatovićevim nečakom. Fadil Ferhatović in Šljivar sta se po telefonu dogovorila, da se zvečer dobita v lokalu na Fužinah in zadevo nekako rešita. Na tamkajšnje parkirišče sta oba prišla oborožena; Šljivar sam, Ferhatović pa z nečakom in več pajdaši. Kri je hitro zavrela in Šljivar je iz neposredne bližine Ferhatovića ustrelil v trebuh, ta pa nasprotnika v zgornji del stegna. Šljivar je od Ferhatovićevih neznanih privržencev dobil tudi nekaj močnih udarcev, zlomili so mu nos, lične kosti ter kosti zgornje in spodnje čeljustnice. Če jima ne bi hitro pomagali zdravniki, bi imela oba vpletena zaradi strelnih ran hude posledice. Šljivarju se je med oskrbo za nekaj trenutkov celo ustavilo srce.

Obsojen na podlagi sledov

Zanimivo je, da sta v preiskavi drug drugega poskušala razbremeniti. Šljivar je trdil, da strel ni prišel iz Ferhatovićeve smeri, slednji pa je o tem, da ga ni ustrelil Šljivar, podpisal celo pisno izjavo. Je pa nato na sodišču kaznivo dejanje priznal in dobil deset mesecev zapora. Njegov odvetnik se je sicer zavzemal za še nižjo kazen, češ da je družbenopolitično zelo dejaven – da je mediator v sporih med romskimi družinami po Evropi in da je pri iskanju pobitih Romov sodeloval celo s tožilko Carlo del Ponte. Ferhatović je bil sicer v preteklosti že večkrat kaznovan, tudi zaradi nasilnih kaznivih dejanj. Tudi mediji smo pisali o njegovem begu pred pazniki, ko so ga s sodišča hoteli odpeljati v zapor na Dobu, kjer je sedel zaradi tihotapljenja nezakonitih prebežnikov. Takrat je za celih 12 let izginil in šele leta 2011 so ga prijeli v Nemčiji.

Šljivar pa je poskus uboja zanikal. Kljub temu so ga obsodili, in sicer na podlagi bioloških sledov in sledov streljanja, čeprav je obramba verodostojnost teh dokazov poskušala omajati. Šljivarja bi radi dobili tudi v Bosni, kjer ga obtožujejo umora Nedžada Kličića, imenovanega cazinski Rambo, septembra 2013. Zahtevali so njegovo izročitev, a jih je Slovenija zavrnila, ker je naš državljan, državi pa nimata sklenjenih tovrstnih sporazumov. Trojico soobtoženih so v Bihaću že obsodili na skupno 18 let zapora.