Na deset mesecev zapora so včeraj obsodili 51-letnega Fadila Ferhatovića, ki je januarja pred lokalom v Fužinah v stegno ustrelil 35-letnega Mervana Šljivarja – tudi ta je streljal in Ferhatovića zadel v trebuh. Ferhatović je kaznivo dejanje priznal in tožilka Dragica Abrahamsberg je predlagala enoletno zaporno kazen, zagovornik Žiga Klun pa devet mesecev, kolikor je do zdaj že preživel v priporu. »Sodišče naj upošteva tudi njegovo družbeno in politično aktivnost, saj je mediator v sporih med romskimi družinami po vsej Evropi. V Bosni je pri iskanju pobitih Romov celo sodeloval s tožilko Carlo del Ponte,« je poudaril. Sodni senat pod vodstvom Polone Herman je na koncu ubral srednjo pot: Ferhatoviću je dosodil deset mesecev, pripor pa mu je podaljšal zaradi begosumnosti in ponovitvene nevarnosti.

Sporov ne rešuje s pištolo

Triindvajsetega januarja se je Šljivar pred gostinskim lokalom na Kotnikovi v Ljubljani sprl s Ferhatovićevim nečakom, prisolil naj bi mu tudi zaušnico. Ferhatović in Šljivar sta se po telefonu dogovorila, da se dobita v lokalu na Poti v Fužine in razrešita spor. Tožilstvo trdi, da sta na tamkajšnje parkirišče oba prišla oborožena – Šljivar sam, Ferhatović pa z nečakom in več pajdaši. Kri je zavrela hitro in Šljivar naj bi s pištolo iz neposredne bližini Ferhatovića ustrelil v trebuh, ta pa nasprotnika v zgornji del stegna. Šljivar je od Ferhatovićevih privržencev dobil tudi nekaj močnih udarcev, zlomili so mu nos, lične kosti ter kosti zgornje in spodnje čeljustnice. Kdo ga je tako pretepel, ni znano, dejstvo pa je, da bi se za oba vpletena vse skupaj lahko zelo slabo končalo, če ju zdravniki ne bi hitro oskrbeli. Na urgenci se je Šljivarju za nekaj trenutkov celo ustavilo srce.

Zanimivo je, da sta v preiskavi drug drugega poskušala razbremeniti. Po Šljivarjevih besedah strel ni prišel iz Ferhatovićeve smeri, ta pa je o tem, da ga ni ustrelil Šljivar, podpisal pisno izjavo. Kljub temu je Šljivar moral sesti na zatožno klop zaradi poskusa uboja, Ferhatović pa zaradi hude poškodbe. Na predobravnavnem naroku konec maja sta krivdo oba zanikala in Šljivar je pri tem stališču vztrajal tudi včeraj. Odvetnik Klun je senatu razložil, da bo Ferhatović po pogovorih s tožilstvom priznal kaznivo dejanje, kar je nato tudi res storil. V končni besedi tik pred razglasitvijo sodbe je sicer spet obrnil ploščo, češ da ni naredil nič narobe, nikogar udaril ali ustrelil. »Priznal sem le zato, da bi sebi in svoji družini olajšal življenje. Nisem človek, ki bi po cesti reševal spore s pištolo,« je razlagal in nato tudi sam opozoril na svoje zasluge v dobrobit romske skupnosti. »Želim si le duševni mir,« je izjavil. Pa še, da tudi v priporu na njegovo obnašanje nimajo nobenih pripomb, zlasti ker je tudi izredno dober kuhar.

Dvanajst let »odsotnosti«

V preteklosti je bil že obsojen zaradi tihotapljenja prebežnikov, ropa, spravljanja v suženjsko razmerje in zlorabe prostitucije. Z odvetnikom sta poudarila, da je vse to zagrešil že v prejšnjem tisočletju, le da so bile sodbe zaradi njegove odsotnosti izrečene pozneje. Resnici na ljubo – res je bil odsoten, in to 12 let, ker je na poti s sodišča v zapor pobegnil paznikom. Ujeli so ga leta 2011 v Nemčiji na podlagi evropskega pripornega naloga. Sicer pa tudi Šljivar ni od muh – zaradi domnevne vpletenosti v umor Nedžada Kličića, imenovanega cazinski Rambo, septembra 2013 je za njim razpisana tiralica. Slovenija ga BiH ni predala, ker je slovenski državljan, trojico soobtoženih pa so v Bihaću že obsodili na skupno 18 let zapora.