Konferenca Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) je na včerajšnji izredni seji uskladila temeljna stališča do bele knjige o pokojninah. V posebni deklaraciji, ki so jo predali tudi vladi, so povzeli, katera izhodišča bele knjige zavračajo in kakšno pokojninsko reformo po letu 2020 predlagajo. »Glavni cilj pokojninske reforme morajo biti dostojne pokojnine in šele nato finančna vzdržnost javne pokojninske blagajne,« so poudarili v ZSSS in belo knjigo označili kot še en vladni dokument »za večanje pravic bogatih in zniževanje pravic revnejših«.

Na ministrstvu za delo na očitke ZSSS odgovarjajo, da je bela knjiga strokovni dokument, ki ne podaja enoznačnega odgovora, kakšna naj bo prihodnost slovenskega pokojninskega sistema. »Namen bele knjige o pokojninah je prikazati več možnih in različnih rešitev, ki prvotno vodijo k cilju zagotovitve primernega dohodka za vse generacije upokojencev. Kot drugi cilj pa se postavlja zagotovitev javnofinančno uravnotežene pokojninske blagajne,« pojasnjujejo na ministrstvu.

Ministrstvo za delo: Do končnih rešitev je še daleč

V ZSSS sicer menijo, da mora 40 let delovne dobe zadostovati za dostojno starostno pokojnino, ki naj omogoči pokrivanje življenjskih stroškov. »Toda hkrati zahtevamo, da država in delodajalci poskrbijo, da bodo lahko teh 40 let dela mnogi sploh dosegli,« je opozoril predsednik ZSSS Dušan Semolič. Z deklaracijo med drugim zavračajo ciljno upokojitveno starost 67 let, prekarizacijo in avtomatično prilagajanje polne upokojitvene starosti daljšanju povprečnega trajanja življenja. Zahtevajo tudi izračune o učinkih bele knjige na socialno varnost posameznika in izenačenje prispevnih stopenj delavcev in delodajalcev.

Dokončne rešitve morebitne prihodnje reforme bodo plod javne razprave in socialnega dialoga, pravijo v ministrstvu. »Razprava še poteka, na delovni skupini pa še niso bile sprejete oziroma podane dokončne odločitve glede posameznih vsebin,« še pojasnjujejo. ur