Odnosi med Slovenijo in Hrvaško so doslej prešli vse stopnje na lestvici od vročega do hladnega. Potem ko je pred kratkim na predstavitveni obisk v Ljubljano prišel novi hrvaški zunanji minister Davor Ivo Stier, so očitno prišli vsaj do stopnje mlačno, čeprav z gostiteljem Karlom Erjavcem nista celega pogovora opravila v diplomatskih rokavicah.

Ministra sta izmenjala kar nekaj pikrih na račun tehničnih ovir na meji in umika Hrvaške iz arbitraže, a sta se vseeno dogovorila, da obudita stalno mešano meddržavno komisijo za obmejno sodelovanje, nastalo na podlagi sporazuma o obmejnem sodelovanju (SOPS).

Člani komisije so se včeraj v Zagrebu tudi srečali. Prvič po dobrih šestih letih. To, da komisija znova začne delovati, je bil tudi edini konkretni dogovor novembrskega ljubljanskega spoznavnega dopoldneva ministrov.

Kako mimo tehničnih ovir

Sestanek komisije je pokazal, da je bil prepotreben, saj se je nabralo precej vprašanj in problemov, za katere državi nista iskali rešitev. Kot so sporočili iz slovenske delegacije, ki jo je vodil veleposlanik Andrej Grasselli, je stalna mešana komisija obravnavala več zadev, ki so pomembne za lajšanje življenja ljudi v obmejnem območju. Slovenska delegacija je izpostavila težave obmejnih ribičev, vprašanja glede obratovanja nekaterih mejnih prehodov, obnovo mostov v obmejnem območju ter nekatere čezmejne projekte.

Po besedah veleposlanika »so pregledali celotno paleto vprašanj, pomembnih za obmejni promet in sodelovanje tamkajšnjega prebivalstva na eni in drugi strani. Dogovorjen je sestanek podkomisij stalne mešane komisije, ki bodo pripravile vse potrebno za naslednji sestanek.«

V skupni izjavi komisije, ki jo je na hrvaški strani vodila glavna pravna svetovalka na hrvaškem zunanjem ministrstvu Andreja Metelko Zgombić, so v sporočilu za javnost zapisali, da so obravnavali različna vprašanja, povezana z načinom prehoda meje prebivalcev v obmejnem pasu, še posebej tistih, ki jim je bil zaradi tehničnih ovir na nekaterih lokacijah prehod onemogočen ali zelo otežen. Dogovorili naj bi se, kako te težave odpraviti.

Maja znova za skupno mizo

Člani komisije so soglašali, da je treba nekatere mostove v obmejnem pasu obnoviti in da bodo odgovornim za te infrastrukturne objekte poslali predlog za čimprejšnji začetek obnove.

Na zasedanju so bili predstavljeni projekti čezmejnega sodelovanja (v okviru projekta INTERREG) kot eden izmed načinov krepitve sodelovanja.

Da bi dosegli čimprejšnjo uresničitev dogovorov, sta se delegaciji dogovorili o nadaljevanju dela podkomisij, ki bodo v obdobju do naslednjega zasedanja stalne mešane komisije pripravile strokovne podlage in predloge za krepitev sodelovanja. Med njimi je med drugim predlog o skupnem upravljanju ribištva v rekah v obmejnem območju in podpora skupnim projektom, kot je na primer sodelovanje občin Razkrižje in Štrigova pri uporabi čistilne naprave.

Ali bo ostalo zgolj pri besedah in dobrih željah in koliko bodo podkomisije učinkovite, bodo člani stalne mešane komisije ugotavljali na naslednjem sestanku, ki naj bi bil 17. maja v Ljubljani. Za prebivalce obmejnih krajev je to dobra novica, kajti z njihovimi težavami sta se državi šest let ukvarjali ena mimo druge.