Zakonca Šilih sta mariborsko sodišče prvič zapustila prešerno nasmejana. Včerajšnja sklenitev izvensodne poravnave je opazno izbrisala duševno breme, ki se jima je nalagalo več kot 23 let.

Kar ni uspelo sodnemu sistemu, sta v nekaj mesecih zmogla udejanjiti pravosodni minister Goran Klemenčič in odvetnik Janez Starman. Na pobudo vlade je država junija sprožila postopek mediacije v upanju, da bodo zmogli sklenili dogovor s Franjo in Ivanom Šilihom, ki bi jima ponudili ustrezno moralno in finančno zadoščenje.

V preteklih mesecih so se pri mediatorju Starmanu sestali 15-krat. Včeraj so vse vpletene strani podpisale dogovor. »Država se je zavezala vzpostaviti sistem preverjanja in razčiščevanja medicinskih napak,« je vsebino poravnave razkril mediator. Projekt Šilih bo koordiniralo pravosodno ministrstvo. Kako naj bi sistem deloval in kdaj bo vzpostavljen, Klemenčič ni razkril.

Bolnišnica ne bo plačala niti evra

Država se bo Šilihovima tudi opravičila zaradi dolgotrajnega sodnega postopka in jima izplačala denarno odškodnino. Višine zneska tožnika nista hotela razkriti. »Življenja se ne da plačati, denar pa zdaj tudi ni več pomemben,« je dejala Franja Šilih. »Važno je, da je tega konec in da še malo živim življenje. Gregorja mi tako in tako nihče ne more vrniti. Zdaj si želimo miru. Mogoče nama bo sreča naklonjena in se bova lahko posvetila svojim vnukom.«

Slovenjgraška bolnišnica, ki sta jo zakonca Šilih tožila, ne bo plačala niti evra odškodnine. Tudi opravičila se jima ne bo. Je pa odvetnik Andrej Kac v njenem mnenju izrekel sožalje in izrazil obžalovanje za to, kar se je zgodilo 3. maja 1993, ko je šel Gregor Šilih na pregled v slovenjgraško bolnišnico, ker se je slabo počutil. Zaradi koprivnice na koži, ki je dovoljevala sum alergične reakcije, mu je zdravnica dala vbrizgati zdravili synope in dexamethason, ki naj bi mu pozdravili lažje alergično obolenje. Vendar sta zdravili pri 20-letnem Gregorju sprožili tako hudo reakcijo, da je že čez nekaj minut padel v anafilaktični šok, zaradi katerega se mu je ustavilo srce, po 16 dneh kome pa je preminil v ljubljanskem kliničnem centru. Sodna obdukcija je pokazala, da je imel mladenič vnetje srčne zaklopke (miokarditis), sodni izvedenci pa so ocenili, da zdravnica tako usodnega zapleta ni mogla predvideti.

Pilotsko vmešavanje države

Vpletanje ministrstva za pravosodje in ministrstva za zdravje v to neskončno sodno sago je bilo pilotski projekt skupine za spremljanje sodb evropskega sodišča za človekove pravice (ESČP), na katerem je zakoncema Šilih že leta 2009 uspelo izbojevati obsodbo Slovenije zaradi kršenja drugega člena evropske konvencije o človekovih pravicah – pravice do življenja. »Končali smo dvajsetletno kalvarijo, ki se v pravni državi ne bi smela zgoditi,« je poudaril minister Klemenčič. »Če bi jo prepustili toku dogodkov, bi trajalo še leta in leta, preden bi bila znana dokončna sodba,« je opozoril.

Mariborsko okrožno sodišče je namreč poleti začelo že četrtič razsojati o odškodninski tožbi zakoncev Šilih zoper Splošno bolnišnico Slovenj Gradec. Zakonca sta zdaj s sklenitvijo sodne poravnave odstopila od tožbe, v kateri sta od bolnišnice terjala 66.626 evrov odškodnine.