Upravni odbor Odvetniške zbornice je na skupščini nameraval predlagati 3000 evrov vpisnine, vendar jih je odvetnik Stojan Zdolšek presenetil z nasprotnim predlogom, v katerem je predlagal, da se znesek zviša kar na 12.000 evrov. Pri tem ga je podprlo še nekaj odvetnikov, zato je skupščina nato sprejela kompromisno odločitev, da bo vpisnina znašala 9000 evrov. Zakaj je predlagal tako visoko vpisnino, nam Zdolšek ni želel pojasniti. »Tega ne bom komentiral. Odločitev je bila sprejeta na skupščini Odvetniške zbornice in se za pojasnila obrnite nanje,« je bil kratek Zdolšek.

Omejuje se dostop do poklica

»Zgrožen sem. S takim dvigom vpisnine se omejuje dostop do nekega poklica. Naj se vsi ti odvetniki, ki so na skupščini podprli tak predlog, vprašajo, ali so oni pri svojih začetkih plačali toliko denarja, da so lahko postali odvetniki,« je zgrožen nekdanji predsednik Odvetniške zbornice Miha Kozinc. Ob tem se sprašuje, ali ni tako drastičen dvig vpisnine tudi ustavno sporen. »Če so hoteli s tem preprečiti, da bi med odvetnike prišli tisti, ki se z odvetništvom ne nameravajo resno ukvarjati, so se ušteli. Takšni po navadi imajo denar. Nastradali bodo predvsem mladi ljudje,« še pravi Kozinc. Podobno meni tudi odvetnica Nina Zidar Klemenčič. Ugotavlja, da bo tako zvišanje vpisnine prizadelo predvsem manjše odvetniške družbe in tiste, ki se šele uveljavljajo. Povsem možno je, da bodo poslej odvetniški kandidati v odvetniških družbah več časa kandidati, ker bo zanje ali za odvetniške družbe prevelik strošek, da bi postali odvetniki. »Lahko se sicer strinjam z ugotovitvijo, da je pri nas zelo lahko priti med odvetnike, ampak kriterije bi morali postaviti tudi drugje, ne samo pri denarju,« pravi Zidar-Klemenčičeva. »Premalo in preslabo reagiramo na napake in deviacije v našem poklicu. Na te stvari bi morali biti bolj pozorni, na kakovost našega poklica,« je prepričan tudi odvetnik Emil Zakonjšek, ki se mu samo zvišanje vpisnine ne zdi pravi način za dosego sprememb v odvetništvu.

Odvetniška zbornica je na skupščini sicer želela le uskladiti vrednost točke za vpis, ki ni bila usklajena že od leta 2003. To bi naneslo 3000 evrov. »Kot član upravnega odbora odvetniške zbornice podpiram prvotni znesek upravnega odbora, višji znesek pa je pretiran,« meni Rok Čeferin, ki ga sicer na glasovanju na skupščini ni bilo. Tudi sicer je po mnenju nekaterih odvetnikov problematično, da je tako visok znesek na skupščini izglasovala le peščica odvetnikov. Na skupščino je prišlo le 63 odvetnikov, čeprav jih je v odvetniški zbornici 1679. »Sklep je bil legalno izglasovan na skupščini in temu ni kaj dodati,« je drastično povišanje vpisnine komentiral odvetnik Franci Matoz. Na vprašanje, ali se mu ne zdi povišanje pretirano in ali gre odvetništvo v smer elitizma, ni odgovoril.

Znesek se jim ne zdi pretiran

»Na skupščini Odvetniške zbornice Slovenije sprejeta višina vpisnine 9000 evrov v imenik odvetnikov po mnenju skupščine ne predstavlja zneska, ki ga pravnik z nekajletno prakso, ki je vsekakor pogoj za vpis v imenik odvetnikov, ne bi mogel zbrati,« pojasnjuje predsednik odvetniške zbornice Roman Završek. Dodaja, da že ostali zakonski pogoji za vpis v imenik odvetnikov zahtevajo, da ima oseba, ki se vpisuje v imenik odvetnikov, za seboj določeno karierno pot. Na tej poti si je ustvarila določen status in temelje za svoje poklicno delovanje.

»Znesek 9000 evrov je nedvomno visok znesek, vendar je bistveno nižji od ostalih stroškov, ki so potrebni na poti do poklica samostojnega odvetnika, od stroškov šolanja do stroškov prostorov in opreme, ki jo mora imeti tisti, ki želi opravljati ta poklic,« še pojasnjuje Završek.

Zbornica ponuja in se pogaja za kolektivno zavarovanje odvetniške poklicne odgovornosti. Zagotavlja, da so vsi odvetniki zavarovani, kar predstavlja varnost strankam odvetnikov, če pride do njihove odškodninske odgovornosti zaradi storjenih strokovnih napak. »Nadalje se je zaradi vse večjega števila odvetnikov povečal obseg dela disciplinskih organov zbornice, komisije za etiko, vse obsežnejše je delo strokovnih služb zbornice, ki terja kadrovske okrepitve,« razloge za dvig vpisnine še niza Završek in dodaja, da se zbornica financira izključno z vpisninami in članarinami. Pri njih pa so odvetniki že kot odvetniški pripravniki in kandidati upravičeni in deležni celovitega izobraževanja, ki poteka v okviru stalnega usposabljanja odvetnikov.