Državljani drugih članic EU, ki živijo v Veliki Britaniji, so na Downing Street 10 prinesli pismo, v katerem pozivajo premierko Thereso May, naj jim zagotovi, da bodo imeli po brexitu pravico za stalno ostati v državi. Takšna zagotovila želijo slišati še pred sprožanjem petdesetega člena lizbonske pogodbe o odhodu iz EU. Organizacija »3 milijoni«, ki zastopa približno 2,8 milijona državljanov EU v Britaniji, je združila sile z desetimi organizacijami, ki zastopajo približno 1,3 milijona Britancev, ki živijo v Evropi. Največ teh organizacij deluje v Španiji in Franciji, so pa tudi v Gibraltarju, Nemčiji, na Finskem in v Belgiji. Obstaja še skupna organizacija vseh Britancev, ki živijo v EU.

Božični duh

V pismu, ki ga je podpisalo vseh enajst organizacij, so Mayevo pozvali, naj naredi prvi korak in enostransko zagotovi pravico državljanov EU, ki zakonito živijo v Britaniji, da bodo tam lahko ostali tudi po brexitu. Po njihovem je to nujen prvi korak, ki bo preprečil, da bi postali brexitski pogajalski adut oziroma kmetje na pogajalski šahovnici. »Ljudje smo, ne pa pogajalski žetoni. V božičnem duhu vas pozivamo, da nam že zdaj v javni izjavi zagotovite te pravice,« so napisali v pismu, ki so ga prinesli na sedež vlade. Mayeva je do zdaj ponavljala samo to, da bo državljanom EU dala takšna zagotovila, ko bodo enaka ponujena Britancem, ki živijo drugje v EU.

Vse te organizacije so se pojavile po 23. juniju, ko se je 51,9 odstotka volilcev, ki so se udeležili referenduma, izreklo za brexit. Organizacija »3 milijoni« je vlado opozorila na povsem praktične izzive, s katerimi se srečuje otoško notranje ministrstvo, ki je preplavljeno s prošnjami za stalno bivališče. Notranje ministrstvo je sestavilo neskončen obrazec, ki je dolg celih 85 strani. Gre za zelo zapleten in neprimeren obrazec. Od državljanov EU med drugim zahteva podatke o vseh prihodih in odhodih iz Britanije, saj je bil obrazec mišljen za priseljence zunaj EU, ki nimajo avtomatične pravice do življenja in dela v Britaniji. Državljani EU jo imajo.

Milijonu grozi izgon

Ker se je na notranjem ministrstvu nagrmadilo že okoli 100.000 prošenj, ki jih še niso mogli začeti obravnavati, organizacija »3 milijoni« opozarja, da utegne do milijon državljanom EU groziti izgon, če ministrstvo ne ponudi enostavnega načina za dokazovanje statusa. Številni, ki so že zaprosili za stalno bivališče, pravijo, da so užaloščeni in da se počutijo izdane. Mnogi se pritožujejo, da so jim uradniki notranjega ministrstva dali napačne nasvete pri izpolnjevanju prošenj. Medtem British Future (Britanska prihodnost), ki se razglaša za neodvisen nestrankarski think-tank, priporoča, da bi datum sprožitve brexita postal »pošten in pravno veljaven presečni datum«. Tako bi po odhodu Britanije iz EU lahko spremenili pravice tistim državljanom EU, ki bi prišli v Britanijo od tega datuma (predvidoma 31. marca 2017) do britanskega odhoda. Obenem ocenjuje, da je nemoralno izkoriščati državljane EU kot pogajalske adute za zagotovitev pravic britanskih državljanov v Evropi. Laburistična poslanka Gisela Stuart, ki je bila sicer predsednica uradne kampanjske skupine za odhod iz EU (Vote Leave), pravi, da bi morala britanska vlada jasno povedati, da bodo državljani EU, ki bodo v Britaniji pred datumom začetka brexitskih pogajanj, lahko ostali. »S tem bi jasno pokazali, kakšna država bo Britanija po brexitu in kakšnih odnosov si želimo z Evropo,« pravi Stuartova. Obenem predlaga, da bi vsem državljanom EU, ki so že pet let v Britaniji, po hitrem postopku omogočili, da dobijo britansko državljanstvo.