Kljub zvezdništvu svetovnega prvaka v motokrosu Tima Gajserja ter izkušnjam policista Daniela Juga in kirurga dr. Uroša Ahčana je bilo ob včerajšnjem uvodu v preventivno akcijo »Bodi zvezda, ne meči petard« najglasnejše pričevanje povsem anonimnega mladeniča. Fanta, ki je vsebino stotih petard stresel v pocinkano cev in ostal brez rok, še preden se je namenil nevarno igračko sploh prižgati. Cev mu je padla iz rok, njen trk s kovinskim podbojem vrat pa je bil dovolj za nastanek majhne iskre, ki je povzročila tako močno eksplozijo, da je mladenič postal trajni invalid. Na eni roki je ostal brez cele dlani in prstov, na drugi pa je obdržal le del dlani in en prst: »Najprej se mi je zdelo, da sanjam. Nisem verjel, kaj se mi dogaja, da nimam rok. Druga misel pa je bila: Zakaj ravno jaz?«

Zaradi petarde na rob družbe

Mladenič, čigar posneto pričevanje je v svoji predstavitvi uporabil dr. Ahčan (vodja oddelka za plastično, rekonstrukcijsko, estetsko kirurgijo in opekline na ljubljanski kirurški kliniki), se skozi življenje prebija s protezama, podobnih zgodb pa je še veliko. Po policijski statistiki je pirotehnika lani poškodovala 12 ljudi, od tega sta dva postala trajna invalida, med poškodovanimi pa je bilo kar deset mladih.

Zato je še toliko bolj žalostno, da tovrstne hude poškodbe, kot se je izrazil Ahčan, ljudi »postavijo v slabši položaj ali celo na rob družbe.« Poškodbe, ki so posledica eksplozije, spadajo med tako imenovane visokoenergetske poškodbe, ki so še najbolj podobne poškodbam z vojnih žarišč. Specifika odtrganin pri eksplozijah pa je tudi izjemno poškodovano tkivo, zaradi česar odtrganih udov – v nasprotju z odrezanimi – praktično ni več mogoče prišiti nazaj.

Glede na to, da je med poškodovanimi največ mladih, ki veliko časa sicer preživijo v virtualnem svetu, jim Ahčan svetuje, da naj pirotehniko raje prestavijo v virtualni svet, svoje življenje pa naj živijo polno v realnem svetu.

Bedarija

»Bedarija,« pa igranje s pirotehniko, predvsem s prepovedanimi petardami, označuje v policiji zaposleni motokrosist Tim Gajser: »Če sem čisto odkrit, še nikoli nisem prižgal petarde. Če imaš neko zadolžitev, šport, inštrument, kar koli, je to boljša izbira. Nimaš časa za bedarije, če imaš kakršno koli zadolžitev, ki te osrečuje.« Dvajsetletnega Gajserja so na policiji k letošnji preventivni akciji povabili prav zato, da bi nagovoril mlade.

Petarde so že več let povsem prepovedane, tudi za blažje različice pokalic pa veljajo omejitve. Kot razlaga Daniel Jug iz uprave uniformirane policije na generalni policijski upravi, je prodaja pirotehnike prve kategorije, ki samo poči, dovoljena med 19. in 31. decembrom, njena uporaba pa samo med 26. decembrom in 1. januarjem. Drugače je z ognjemeti in drugo pirotehniko, ki je sicer dovoljena skozi vse leto, ne pa tudi v strnjenih naseljih in zaprtih prostorih, v bližini bolnišnic, v prevoznih sredstvih potniškega prometa in na površinah, kjer potekajo prireditve. Po besedah Juga so policisti lani obravnavali 47 kršitev po zakonu o eksplozivih in pirotehničnih izdelkih in pisali kazni, ki se gibljejo med 400 in 1200 evri.