»Bavčarju nisem ničesar dolžan, denar sem mu že vrnil. Kdaj in kje, ne morem povedati. Pač ob neugotovljenem času na neugotovljenem kraju… Če bi vam govoril o tem, bi se spravil v kazenski postopek,« je včeraj v zvezi s tožbo, ki jo je proti njemu vložil Igor Bavčar, na sodišču razlagal Bojan Korsika. Spornih je 400.000 evrov, ki jih je nekdanji direktor Istrabenza, zdaj pa samozaposleni Bavčar, leta 2008 posodil Korsiki, nekdanjemu nadzorniku Istrabenza in dolgoletnemu prijatelju. Kljub tako visoki vsoti pisne pogodbe nista sklenila, šlo je za brezobrestno posojilo, brez posebnih zavarovanj, jamstev ali roka vračila. Bavčar trdi, da denarja še vedno ni dobil nazaj, Korsika pa to zanika.

Po deblokadi na avstrijski račun

Kot je Korsika razložil, je leta 2008 razmišljal o novem časopisnem projektu ali elektronskem portalu. »Bavčarja sem vprašal, ali bi bil soudeležen, a je rekel, da nima časa, da pa mi lahko posodi denar,« je pojasnjeval Korsika. Projekt naj bi zagnali v dveh, treh mesecih, a ga je potem ustavila svetovna kriza. »Časopisi so vedno prve žrtve takšnih kriz in domneval sem, da bi zdaj potreboval veliko več sredstev, da bi projekt postal donosen,« je pripovedoval. Tako je 400.000 evrov ostalo na bančnem računu. »Leta 2009 sem Bavčarju predlagal, da bi mu jih vrnil. Rekel je, naj počakam, ker ne ve, kako bodo zadeve potekale. Zdaj vem, da je bil takrat že v kazenski preiskavi in se je bal, da bi mu razpolaganje s temi sredstvi blokirali,« je dejal.

Korsika je sicer že nekaj dni po prejemu posojila denar za eno leto vezal na banki. Na vprašanje, zakaj, če bi finančna sredstva za projekt potreboval v dveh ali treh mesecih, je odvrnil, da je ravnal kot dober gospodar. Depozit bi po potrebi pač predčasno prekinil. In ker Bavčar ni želel, da denar vrne, je leto pozneje spet sklenil enoletni depozit. Januarja 2010 je sodišče sredstva blokiralo, saj je ugotovilo, da gre za denar, ki je z Bavčarjevega računa romal na Korsikov račun. Leta 2014 pa je prišlo do deblokade – in v dnevu ali dveh je Korsika denar nakazal na svoj avstrijski račun. Kot je povedal, je račun odprl po nasvetu svojega takratnega odvetnika Damjana Mihevca (ki je zdaj Bavčarjev odvetnik, op. avt.). »Rekel mi je, da obstaja velika verjetnost, da bodo denar spet blokirali,« je svoje ravnanje pojasnjeval Korsika.

»Ima ogromno gotovine«

Na vprašanje, kje je denar danes, je odgovoril, da ga je že dvignil in izročil Bavčarju. Ne bo pa povedal kdaj in kje. »Posredno pa to lahko dokažem… Bavčar razpolaga z ogromno gotovine. Letos je Dursu vrnil 1,5 milijona evrov, pred tremi tedni pa je moji firmi, kjer je podnajemnik, nakazal 21.000 evrov za najemnino. In to človek, ki ima blokirane račune že sedem let… Da ne govorim o stroških, ki jih na primer ima z odvetniki,« je zatrjeval Korsika. Glede Bavčarjeve tožbe je še dodal, da je primer tako in tako že zastaral. Sodnica Barbara Krpač Ulaga je odvrnila, da se bo do zastaranja opredelila v sodbi, da pa roki v času blokade denarja verjetno ne morejo teči.

Bavčar je ob Korsikovih besedah le zmajeval z glavo, prav tako odvetnik Mihevc. Tožnik je sicer že na prejšnjem naroku izjavil, da je šele v času zamrznitve premoženja izvedel, da denar ni bil porabljen. Ob odmrznitvi je Korsiko pozval, naj denar vrne. Po dveh ustnih pozivih je od njega dobil obljubo, da bo to storil, potem pa se mu je Korsika začel izogibati. Sledil je pisni poziv, nato je Bavčar vložil tožbo. Sodnica je s Korsikovim zaslišanjem dokazni postopek končala. Sodba bo izšla pisno, znana naj bi bila v približno mesecu dni.