V središču Ljubljane nikoli ne manjka prireditev, dogajanje je še posebno pestro v decembru. Veseljačenje v gostinskih lokalih, koncerti in druge prireditve privabljajo turiste, hkrati pa jezijo marsikaterega stanovalca. Nekatere prebivalce Stare Ljubljane hrup tako moti, da nameravajo zaradi tega poslati peticijo županu.

Stanovalci predlagajo omejitev hrupa

Občini očitajo, da je v času, ko se kiti z nazivom zelena prestolnica Evrope, v središču mesta veliko zvočnega onesnaževanja. »Med pogoje, ki zagotavljajo harmonično bivanje v starem jedru, po našem prepričanju spada predvsem odsotnost stalnega glasnega zvočnega onesnaževanja, ki ga največ povzroča hrupna glasba iz zvočnikov na fasadah hiš, kjer so gostinski lokali,« je med drugim ugotovila skupina stanovalcev. Občini očitajo, da so številne prireditve, tudi tiste za otroke, tako glasne, kot bi bilo primerno za stadion, ne pa za stari del mesta.

Nekateri stanovalci menijo, da bi bila v predbožičnem času namesto hrupne glasbe iz lokalov primernejša diskretna klasična glasba, ki je nekoč že prihajala iz zvočnikov v Stari Ljubljani. Jankovića prosijo, naj končno prisluhne številnim pritožbam, in mu predlagajo, naj se postavi v njihov položaj. »Kako bi prenašali, če bi jim kdo od jutra do poznega večera neprestano vrtel pod okni muziko, od katere boli glava in trpi spanec in ki je sami niti slučajno ne bi želeli poslušati? In to vsak dan, skoraj brez premora.«

Jankoviću predlagajo konkretne ukrepe, s katerimi bi zmanjšali hrup v Stari Ljubljani. Želijo, da občina zagotovi omejitev ozvočenja na območje prizorišča prireditve in prepove predvajanje glasbe prek zvočnikov, ki so nameščeni na fasadah stavb, v katerih so lokali. Dodajajo, da morata hrup in glasba ostati za zidovi lokalov in da morajo ljudje, ki ponoči zapuščajo lokale, spoštovati javni red in nočni počitek stanovalcev. Pravijo, da bi morali za mirjenje hrupnih gostov in opozarjanje, da je treba spoštovati tudi pravice drugih, poskrbeti upravljalci lokalov, obvestila o tem pa da bi morala biti vidna tudi na izhodnih vratih.

Janković vidi prireditve kot prednost Ljubljane

Glede na županov odgovor ni pričakovati, da bo občina njihove predloge upoštevala. Janković pojasnjuje, da bivanje v središču mesta pač prinaša nekoliko drugačen način življenja kot v umaknjenih soseskah. Številne prireditve v središču vidi kot prednost Ljubljane. »Dogodki, ki presegajo omejitve glede hrupa in časovni okvir nočnega miru med 22. in 6. uro, so izredni in posebej napovedani. Omejevanje jakosti hrupa zgolj na obseg prizorišča je na prostem nemogoče, saj bi bilo treba ta prostor fizično zamejiti tako, da se hrup ne bi širil iz njega. Pomen javne prireditve na prostem, ki zanima širšo množico, je prav to, da je dostopna čim več ljudem, zato bi jo bilo nesmiselno omejevati na mikrolokacijo,« dodaja Zoran Janković in opozarja, da bi imeli kmalu mrtvo središče mesta, če bi sledili vsem peticijam.

Občina sicer meni, da zvočniki na fasadah, lastniki katerih obremenjujejo okolico s hrupom zaradi trženja in promocije svoje dejavnosti, ne spadajo v javni prostor. Toda dodajajo, da pravne podlage za prepoved zvočnikov na fasadah ni. Glede hrupa, ki prihaja iz gostinskih lokalov, se sklicujejo na zakon o javnem redu in miru, a za nadzor na tem področju ni pristojen občinski inšpektorat, ampak policija.