»Čeprav so imeli imetniki delnic ogromno časa, s prenosom čakajo do zadnjega. Ker se rok za prenos vrednostnih papirjev s koncem leta izteka, bo to na trgu povzročilo napetost. Imetniki bodo želeli prenose urejati tako rekoč pet pred dvanajsto in to preprosto ne bo operativno izvedljivo,« je prepričan prvi mož Ljubljanske borze Aleš Ipavec. Počasno zapiranje registrskih računov je sicer negativno presenečenje, a prenosi so za borzo sicer gotovo pozitivni, meni Ipavec.

Več kot 800 poslov na dan

Prenosi vrednostnih papirjev z registrskih računov so namreč krepko pripomogli k dinamiki, ki jo opažajo v zadnjih treh mesecih: promet na borzi se je v tem obdobju povečal na trikratnik tistega z začetka leta, dosegajo pa tudi več kot 800 poslov na dan, kar je štirikratnik števila poslov z začetka leta. »Registrski računi so pri povečevanju števila poslov najpomembnejši, ne gre pa jim pripisati vseh zaslug za doseganje nekajkratnika povprečnega letnega prometa. Vsi ti drobni posli, ki zdaj potekajo na borzi, namreč ne pomenijo niti tretjine vseh poslov,« pravi Ipavec. K povečanju poslov na borzi so dobršen del prispevali posli iz tujine, v zvezi s tem pa Ipavec kot pomembno omenja tudi aktivnost hrvaških pokojninskih skladov pri nas.

Podcenjene delnice podjetij

Pregled poslovanja največjih družb, kot so Gorenje, Krka, Petrol in Telekom, pa kaže, da v prvih devetih mesecih letos dosegajo najnižje prihodke od prodaje v zadnjih sedmih letih in velik padec dobička glede na preteklo leto. Poleg tega so delnice podjetij glede na dobiček, ki ga ustvarjajo, podcenjene. So objavljeni rezultati torej v neskladju s pričakovanji? Če je gospodarske krize konec, bi namreč morali dosegati rast, in ne padcev. »Če govorimo o Sloveniji, gre tudi to dvoje skupaj,« pravi Ipavec in slabše rezultate Krke povezuje predvsem z dolgotrajnimi težavami na ruskem trgu. »Glede podcenjenosti delnic pa je bilo že prej očitno, da je podcenjena celotna raven slovenskega kapitalskega trga. Med drugim zaradi nelikvidnosti.«

Poleg presenetljivega razpleta pri zapiranju registrskih računov Ipavec kot negativne pojave v letošnjem letu našteva še uhajanje informacij, stečaj borznoposredniške družbe Moja delnica in neprevzem Gorenja s strani Panasonica. Slovenska podjetja kljub temu poslujejo razmeroma dobro, ocenjuje Ipavec. Čeprav je prevzem padel v vodo, Gorenje po njegovih besedah letos ni razočaralo. »Po mojih informacijah je bila Panasonicova divizija, ki se ukvarja z belo tehniko, prevzemu Gorenja zelo naklonjena. Odločitev, da v ta del ne želijo vlagati, pa je bila strateška odločitev na ravni koncerna,« pravi Ipavec. »Gorenje bi lahko za poraženca označili le, če bi prevzem zavozili sami, če bi v omarah skrivali okostnjake, ki bi naposled popadali ven in prestrašili kupce; tega pa, kolikor je meni znano, ni bilo.«