Pogrebna slovesnost na pokopališču v drugem največjem kubanskem mestu Santiago de Cuba, ki velja za zibelko kubanskega komunizma in revolucije, s katero se je Castro leta 1959 povzpel na oblast, je potekala v ožjem krogu in bila zaprta za širšo javnost. Samega pogreba Fidela Castra naj bi se ob družinskih članih udeležili nekateri levičarski predsedniki držav, med njimi Nicolas Maduro iz Venezuele, Evo Morales iz Bolivije in Daniel Ortega iz Nikaragve. Ni pa bilo voditeljev ZDA, Francije ali Rusije. ZDA, s katerimi je Kuba lani ponovno vzpostavila diplomatske odnose, sta zastopala veleposlanik Jeffrey DeLaurentis in svetovalec za nacionalno varnost Ben Rhodes.

Drugi ljudje do groba niso imeli dostopa. Se je pa ob poti, po kateri so pripeljali žaro na pokopališče, zbralo na tisoče ljudi, ki so peli kubansko himno in vzklikali: »Naj živi Fidel!« S pogrebom se je končalo devetdnevno žalovanje za umrlim Fidelom Castrom, med katerim je žara z njegovimi posmrtnimi ostanki prepotovala 900 kilometrov dolgo pot, po kateri je leta 1959 šla kubanska revolucija.

Fidelovim idejam bodo sledili kubanski otroci

Osrednja žalna slovesnost je potekala v soboto zvečer na Trgu revolucije v Santiagu de Cuba, ki se je je udeležilo več sto tisoč ljudi, med drugim tudi grški premier Aleksis Cipras ter nogometna legenda Diego Maradona. Zbrane je nagovoril Fidelov brat Raul Castro, ki je leta 2006, ko se je Fidel zaradi slabega zdravja umaknil iz javnega življenja, prevzel vodenje države. Raul je v govoru zatrdil, da bodo na Kubi spoštovali načela in cilje revolucije ter upoštevali Fidelovo željo in mu ne bodo postavljali spomenikov. »Kljub bolečini v teh dneh smo ponosni, ker bodo otroci Kube sledili Fidelovim idejam,« je dejal.

Za ene je bil heroj, za druge tiran. Njegovi podporniki trdijo, da je Kubo osvobodil tuje nadvlade in se boril za »male« ljudi, s čimer je bil navdih številnim levičarskim politikom, še posebno v Latinski Ameriki in Afriki. Po navedbah nasprotnikov pa je bil brutalen avtokrat, ki je nemilostno zatiral drugače misleče in ni dopuščal svobodnih volitev.

Med drugim se je v zgodovino zapisal kot človek, ki se je s svojim komunističnim režimom pred nosom ZDA zoperstavil desetim ameriškim predsednikom in preživel več kot 600 poskusov atentatov.