Lani je Mestna občina Ljubljana uvedla dve odmevnejši prepovedi oziroma omejitvi. Najprej je poleti prepovedala hranjenje živali na javnih površinah v njeni lasti, nato pa so na oktobrski seji mestni svetniki med drugim potrdili tudi omejitev nastopov uličnih glasbenikov na določenih lokacijah v mestnem jedru. Več kot eno leto za tem nas je zanimalo, kako občani in ulični glasbeniki spoštujejo nova mestna pravila in ali so dosegla svoj namen.

Še vedno naletijo na ostanke hrane

»Namen prepovedi hranjenja živali je zgolj ohranjanje čistih in urejenih javnih površin,« je mestna uprava argumentirala načrtovani ukrep, ko so naleteli na številna nasprotovanja organizacij, ki delajo s prostoživečimi živalmi, občanov in nekaterih mestnih svetnikov. Kot edino izjemo so sprva predvideli hranjenje ptic in veveric v parku Tivoli, za hranjenje prostoživečih živali na drugih občinskih površinah pa so določili globo v višini 100 evrov. In koliko kršiteljev so zaznali doslej? Sedemkrat so se inšpektorji ukvarjali s hranitelji živali na javnih zelenih površinah in občinskih cestah, a na koncu so izrekli dve opozorili in le tri globe.

Tako kot nekatere druge občine, ki so se za ta ukrep odločile že pred Ljubljano, so na mestnem inšpektoratu vseeno zadovoljni z učinki prepovedi. »Namen odloka je dosežen, čeprav se še vedno pojavljajo občani, predvsem starejši, ki se jim golobi smilijo, in mečejo ostanke hrane ter drobtine kruha na javne površine, kjer je večje število ptic,« so zapisali na mestnem inšpektoratu, ki večkrat mesečno izvaja nadzor nad določili odloka o urejanju in čiščenju občinskih cest in javnih zelenih površin. Tega so v mestni upravi kmalu po sprejemu omilili in na pobudo organizacij za zaščito živali dovolili hraniti živali v okviru predhodno odobrenih projektov, drugih sprememb pa za zdaj ne predvidevajo.

Hranjenja živali na zasebnih površinah, pred hišami in bloki, občina seveda ne more prepovedati, vseeno pa na oddelku za varstvo okolja občanom polagajo na srce, da si ribe, race in golobi sami poiščejo hrano v svojem naravnem okolju. »Človek s hranjenjem posega v naravno ravnovesje in vpliva na številnost populacij,« še dodajajo.

Harmonikarju ne morejo nič

Tudi kazen za izvajanje uličnih nastopov zunaj časovne omejitve, ki velja od konca lanskega leta, je relativno visoka. Če ne spoštujejo pravila, da je na območju Čopove ulice, Prešernovega trga, Tromostovja, v Wolfovi, Mačkovi in Stritarjevi ulici, na Mestnem trgu ter na nabrežjih Ljubljanice med Čevljarskim in Zmajskim mostom dovoljeno nastopati le med 16. in 22. uro med tednom in ob koncih tedna med 10. in 22. uro, glasbenike lahko doleti globa v višini 150 evrov. Toda inšpektorji doslej niso izrekli še nobene. Vseh sedem kršitev se je končalo z opozorilom.

»Domači glasbeniki oziroma tisti, ki večkrat nastopajo na območju ožjega mestnega središča, so z omejitvami dobro seznanjeni in se jih v večji meri tudi držijo, medtem ko do kršitev večinoma prihaja v primerih tujcev,« pojasnjujejo na mestnem inšpektoratu, ki skuša biti čim bolj prisoten na terenu.

Zaradi nobenega od novih pravil se tako mestna blagajna ne polni, imajo pa zdaj redarji in inšpektorji vsaj podlago za ukrepanje, medtem ko prej kljub ponavljajočim se klicem nezadovoljnih občanov niso mogli narediti ničesar. Vseeno pa so bili tokrat nekateri ulični glasbeniki bolj iznajdljivi od njih. Poiskali so si nove kotičke zunaj območij, ki so določena v odloku, in tam igrajo ne glede na uro.

Na inšpektoratu so zadovoljni, da je pritožb občanov od uveljavitve odloka manj, so pa se že soočili s primerom, v katerem niso mogli pomagati. Slovenska cesta, na katero se je iznajdljivo preselil vsem dobro poznani harmonikar, namreč ni vključena v omejitev in na njej lahko igra med 10. in 22. uro vsak dan. Uslužbencem Banke Slovenije, ki jih je zmotila njegova vsakodnevna prisotnost, so inšpektorji tako lahko le svetovali, da na policijo podajo prijavo zaradi kršenja javnega reda in miru in motenja delovnega procesa. Sami so nemočni kot pred uveljavitvijo odloka, vendar na občini omejitev nastopov na tem ali katerem drugem območju ne načrtujejo.