Koaliciji nasprotnikov Islamske države (IS) je v bitki za Mosul uspelo obkoliti to (nekoč) dvomilijonsko iraško mesto. Povezava med Mosulom in drugimi območji, ki jih obvladuje IS, je pretrgana šestdeset kilometrov zahodno od velemesta. To se je zgodilo z zavzetjem dela ceste, ki povezuje zahodni Mosul s Sirijo, (kjer IS obvladuje še precejšnja ozemlja), torej tudi z Rako. Omenjena cesta je življenjskega pomena za oskrbovanje okoli 5000 bojevnikov IS, ki se v Mosulu upirajo s samomorilskimi napadi, mrežo predorov, pastmi z eksplozivom, ostrostrelci in zasedami.

Zasluge za obkolitev Mosula imajo šiitske milice, ki so zahodno od mesta z juga prodrle globoko na ozemlje IS in ga končno presekale na dvoje, saj so prišle v stik s kurdskimi pešmergami.

Aretacije privržencev IS

V vzhodnem delu Mosula od konca oktobra počasi napredujejo iraški specialci (zlata divizija). Na jugu proti predmestju napreduje iraška vojska. Na severovzhodu se borijo kurdski peršmerge, ki so še deset kilometrov od mesta. Najbolj spektakularen je torej prodor šiitskih milic nekaj deset kilometrov zahodno od mesta, ki pa jih je pred nekaj dnevi turška vlada posvarila, naj ne poskušajo opustošiti pretežno sunitskega Mosula. Šiitske milice so v prejšnjih ofenzivah proti IS namreč ugrabljale in pobijale sunitske civiliste. Iz mesta medtem beži na tisoče civilistov, nekateri na zahod, proti Siriji, drugi na sever, na ozemlje kurdskega avtonomnega območja. V zadnjem mesecu je iz Mosula zbežalo 70.000 ljudi. Zdaj je težava tudi ta, da so ameriška letala uničila vse mostove na Tigrisu, ki deli mesto na dva dela. Na ozemlju, ki ga je v zadnjih tednih na območju Mosula osvojila koalicija, pa so iraške tajne službe začele aretacije privržencev IS, ki jih obravnavajo kot najhujše teroriste. »Tisti, ki so se borili v vrstah IS, bodo usmrčeni v Bagdadu. Kolaboracionisti pa bodo zaprti za vsaj petnajst let,« je za pariški dnevnik Le Monde napovedal eden vodilnih v iraški tajni službi. Med več tisoč zaprtimi so računovodje IS, pobiralci davkov, policisti »kalifata«, profesorji islamski šol, sodniki islamskih sodišč, zaposleni v bolnišnicah, električarji, vozniki…

Velika ofenziva na Mosul se je začela sredi oktobra, ko so nad IS krenili iraška vojska, kurdski pešmerge, šiitske in sunitske milice, vsega skupaj več kot 50.000 dobro oboroženih mož, ob letalski podpori Američanov in drugih članic velike koalicije. Iraški vojski in Kurdom pomagajo tudi ameriški in francoski specialci, sunitskim milicam turška vojska, šiitskim milicam pa Iranci. Gre za zadnjo pomembno postojanko IS v Iraku. Vsekakor pa bi se boji za Mosul lahko zavlekli – v Libiji denimo še po šestih mesecih bojev in obkolitve ni dokončno padlo mesto Sirta, najpomembnejša postojanka IS na afriški celini.