Iraška vojska in njeni zavezniki so včeraj iz rok teroristične skupine Islamska država iztrgali nadzor prvih vasi v okolici Mosula, potem ko je vlada v Bagdadu označila začetek dolgo pričakovane ofenzive za zavzetje drugega največjega iraškega mesta.

Najmanj 30.000 pripadnikov iraške vojske, kurdskih pešmerg, sunitskih enot, različnih milic in vojakov zahodnih držav sestavlja pisano koalicijo, ki sodeluje v največji vojaški operaciji pod vodstvom iraške vlade od padca Sadama Huseina leta 2003. In sploh prvič se dogaja, da kurdske in vladne sile skupaj delujejo v boju proti Islamski državi.

Pešmerge so včeraj udarile z vzhoda in dosegle prve uspehe z zavzetjem najmanj sedmih vasi v hribovitem svetu in približno dvesto kvadratnih kilometrov ozemlja. Iz tiste smeri napada tudi približno 1500 sunitskih in drugih enot, ki jih je v oporišču Bašika izurila Turčija. Po navedbah vojaških analitikov gre za uvodni, lažji del operacij.

Vladna vojska pa ima nalogo udariti z juga. Sile je zbrala šestdeset kilometrov južneje v oporišču Kajara, ki so ga osvobodili poleti in je ključna izhodiščna točka ofenzive. Iz zraka ji ponujajo podporo ameriška, britanska in francoska letala, poleg njih pa še več tisoč ameriških vojakov. Uradno gre za svetovalce, ki so priključeni enotam, in za posebne tehnične izvedence, so pa v državi tudi specialne enote.

Tedni, če ne meseci bojev

Mosul je zadnje veliko mesto pod nadzorom Islamske države v Iraku. Nekdaj dvomilijonski zgled etnične raznolikosti ima po različnih ocenah le še od 650.000 do 1,5 milijona prebivalcev, številni pripadniki manjšin so zbežali. Mesto ima simbolni pomen za Islamsko državo, saj je njen vodja Abu Bakr Al Bagdadi tam razglasil nastanek kalifata, prvega na svetu po devetdesetih letih, in začel voditi svojo organizacijo ter ozemlje po zgledu državne ureditve. Padec Mosula bi zato predstavljal simbolični konec kalifata v Iraku, ne pa tudi konca Islamske države, ki bi še nadzirala dele ozemlja, svoje delovanje pa bi verjetno prilagodila razmeram in se osredotočila na gverilske operacije.

Po različnih ocenah Mosul z okolico brani od 4000 do 8000 pripadnikov Islamske države. Glede na velikost in število prebivalcev mesta se morda ne sliši veliko, toda vojaški poznavalci opozarjajo, da čakajo koalicijo številni izzivi: samomorilski napadi, doma narejena eksplozivna telesa, podtaknjena v avtomobilih in drugje, minska polja, uporaba živih ščitov, urbano vojskovanje in tako naprej. Boji bodo trajali tedne, morda še dlje, pravi generalporočnik ameriške vojske Stephen Townsend.

Na Mosul odvrgli letake

Pričakovati je, da se bodo najhujši boji za mesto začeli v roku petih, šestih dni – tako je vsaj sklepati iz napovedi, da takrat pričakujejo prvi večji begunski val. Še pred začetkom operacije so na Mosul odvrgli letake z opozorili civilistom, naj se izogibajo položajem, kjer so pripadniki Islamske države. Humanitarne organizacije opozarjajo, da se bodo civilisti verjetno znašli v izredno zahtevnem položaju, v navzkrižnem ognju oziroma v okoliščinah, ko jim Islamska država ne bo pustila oditi in jih bo zlorabila za zaščito. Zato jim bo nujno zagotoviti koridor za odhod. V bližini Mosula so postavili zatočišča za 60.000 ljudi, za še 40.000 jih postavljajo. Visoki komisariat OZN za begunce opozarja, da lahko samo v Turčijo in Sirijo zbeži najmanj 100.000 ljudi.

V Siriji pripravljajo 90.000 ležišč, v Ankari pravijo, da so na begunski val pripravljeni. Podpremier Numan Kartulmus je dejal, da lahko sprejmejo »na stotisoče beguncev«, da pa jih toliko ne pričakujejo. Iraške oblasti pa pravijo, da bodo preverjale, da med bežeče niso pomešani pripadniki Islamske države, potem ko so iz Mosula dobili vest, da so se nekateri že obrili.

Znatni begunski tok iz Iraka v Turčijo bi lahko pomenil tudi prihod večjega števila beguncev v Evropsko unijo – ali vsaj povečanje števila poskusov beguncev, da pridejo na njeno ozemlje.

In niti ni nujno, da bodo iz Mosula vsi bežali pred Islamsko državo. V številnih mestih, iztrganih iz rok sunitske Islamske države, denimo v Faludži, Tikritu, Ramadiju in drugje, je po osvoboditvi prišlo do nasilja nad lokalnim sunitskim prebivalcem, ki so ga izvajale šiitske milice, priključene vladni vojski. Zaradi tega Al Abadi pravi, da te milice ne bodo vstopile v Mosul, ampak bodo delovale le v njegovi okolici.

Irak sprožil veliko ofenzivo

agencije

PODATKI

ISLAMSKA DRŽAVA

IRAŠKA VLADA

KURDI

V napadih sodelujejo ameriška, francoska in britanska letala.

jez Mosul

reka Tigris

oporišče Bašika

smer napada

kurdskih enot

tu Turki urijo

sunitske borce

Mosul

OZN ocenjuje, da bo iz Mosula zbežalo na desettisoče civilistov, zato so okoli mesta na najbližjem ozemlju, ki ni pod nadzorom Islamske države, postavili zasilna taborišča za 60.000 ljudi.

60 km

IRAK

TURČIJA

Mosul

IRAN

oporišče Kajara

Bagdad

IRAK

izhodiščna točka

vladne ofenzive

20 km