Prijetje hrvaškega voznika tovornega vozila, ki je v Slovenijo pretihotapil 1,4 tone posušenih tobačnih listov, je znova opozorilo na zelo donosne nezakonite posle, ki državni proračun vsako leto oškodujejo za več milijonov evrov.

Hrvat je bil eden redkih tihotapcev večjih količin tobaka ali tobačnih izdelkov, ki so ga slovenski policisti ujeli med cestnim prevozom. Večina organiziranega nezakonitega prometa s tobačnimi izdelki namreč pri nas poteka po morju, ključna tranzitna vstopna točka pa je koprsko pristanišče. Furs in policija sta lani zasegla 9.308.140 kosov cigaret, od tega 8.150.000 v enem samem zabojniku v Luki Koper; do konca letošnjega oktobra pa že 11.995.650 kosov cigaret, od tega 9.821.200 spet v enem zabojniku v pristanišču.

V cestnem prometu največkrat zasežejo cigarete, ki prihajajo k nam iz držav Balkana in Vzhodne Evrope, so nam povedali na finančni upravi. V pomorskem prometu pa zasežene cigarete prihajajo iz Kitajske ter Bližnjega in Srednjega Vzhoda.

Česar ne vedo naši dacarji, vedo ameriški revizorji

Na finančni upravi nimajo ocene, koliko je vreden slovenski črni trg s tobačnimi izdelki in koliko tobačnih izdelkov se na njem preproda letno. Kolikšen pa je ocenjen izpad pobranih davkov in trošarin v Sloveniji in v Evropi zaradi nezakonitega trga s tobačnimi izdelki? »Furs z navedenimi podatki ne razpolaga,« so zapisali v odgovoru na Dnevnikovo vprašanje.

Nevednost finančnega urada je presenetljiva, če upoštevamo dejstvo, da je odgovore na nekatera vprašanja mogoče najti na svetovnem spletu. Ameriška revizijska hiša KPMG že več let izvaja študijo nezakonitega trga s tobačnimi izdelki v EU, na Norveškem in v Švici. Project Sun (projekt Sonce) financirajo štirje največji izdelovalci tobačnih izdelkov (British American Tobacco, Imperial Tobacco, JT International in Philip Morris). Po izračunih KPMG je bila skoraj vsaka deseta pokajena cigareta lani kupljena na črnem trgu. Skupaj to nanese približno 53 milijard cigaret. Preprodaja teh cigaret je oškodovala državne proračune za 11,3 milijarde evrov, so izračunali revizorji. Največji delež nezakonito uvoženih cigaret letno pokadijo Latvijci, po celotni količini teh cigaret pa so največji potrošniki Francozi. Podrobnejšo statistiko prikazuje tabela ob besedilu.

Večina nezakonitega uvoza pride iz držav nekdanje Jugoslavije

KPMG je vzel pod drobnogled tudi Slovenijo. Na slovenskem zakonitem trgu so kadilci lani kupili 3,67 milijarde cigaret, kar je malenkost manj kot v letu poprej. Nakup pretihotapljenih cigaret vztrajno narašča. Od leta 2010, ko naj bi slovenski črni trg obsegal dobrih pet odstotkov celotnega trga s tobačnimi izdelki, je ta delež lani narasel na 7,8 odstotka. To letno pomeni približno 250 milijonov cigaret, s čimer je bil lanski slovenski proračun oškodovan za več kot 34 milijonov evrov nepobranih trošarin.

Večina v Sloveniji preprodanih pretihotapljenih cigaret izvira iz BiH in Srbije, kjer je mogoče škatlico priznanih proizvajalcev na zakonitem trgu kupiti že za manj kot dva evra. Podatkov o tem, kdo so tipični odjemalci in kdo preprodajalci nezakonito uvoženih cigaret, nimata ne Furs ne KPMG.

Kakšne so zagrožene sankcije za nezakonit uvoz tobačnih izdelkov? Višina globe, ki doleti pravne ali fizične osebe, je odvisna od oblike in teže kršitve, znaša pa od 300 do 125.000 evrov. Tiste, ki tihotapijo večje količine cigaret in jih pri tem ujamejo, doleteti tudi kazenski pregon. Za tihotapstvo je zagrožena kazen do deset let zapora, če pa se to dejanje izvaja v hudodelski združbi, je lahko kazen še pet let daljša. Ovadb zoper tihotapce je pri nas sorazmerno malo. V obdobju od leta 2011 do leta 2015 jih je bilo vsega skupaj komaj 17, lani so napisali pet ovadb, od tega tri v Policijski upravi Koper.

Pretihotapljene cigarete pridejo na slovenski trg tudi po drugih, zelo nenavadnih kanalih. Pred dnevi smo poročali o sodnem postopku zoper uslužbenca ljubljanskega carinskega urada. Jeseni 2009 so mu v službi naročili, da mora poskrbeti za uničenje skoraj 1,8 milijona cigaret, ki so jih zasegli tihotapcem v notranjosti države ali na mejnih prehodih. Tožilstvo pa trdi, da se je 52-letni Ljubljančan Ljubomir Mirič namesto tega raje povezal z dvema kriminalnima združbama in jima za neznan znesek prodal skoraj 1,3 milijona cigaret znamke Mond Virginia Blend, vrednih vsaj 141.800 evrov. Mirič naj bi lažno izpolnil zapisnik o uničenem blagu, nato pa cigarete skrivoma prodal naprej.