Predstojnik kliničnega oddelka za kirurgijo srca in ožilja v UKC Ljubljana dr. Tomislav Klokočovnik je včeraj sedel na zatožno klop ljubljanskega sodišča zaradi domnevne poneverbe in neupravičene uporabe tujega premoženja. V obtožnem predlogu piše, da je predlanskega januarja v UKC vzel srčna spodbujevalnika in ju neupravičeno uporabil za Zdravstveni zavod za kardiovaskularno dejavnost, katerega direktor je. »Da, izposodil sem si material in to bi naredil še enkrat. Nisem si mogel privoščiti, da bi mi kak pacient umrl,« se je zagovarjal pred sodnico Alenko Loncnar.

Akutna obravnava

Kot je dejal, je bil že takrat predstojnik v UKC, hkrati pa s svojim zavodom za kardiovaskularno dejavnost vključen tudi v koncesionarsko mrežo. V zavodu delo poteka tako, da ga pokličejo iz posamezne bolnišnice, kjer imajo akutnega bolnika, in prosijo za implantacijo srčnega spodbujevalnika. Januarja predlani so ga klicali iz Postojne in potreboval je dva spodbujevalnika. Ker pa ju dobavitelj Salus (ki sicer dobavlja tudi kliničnemu centru) ni imel na zalogi, si ju je izposodil v UKC. »Če tega ne bi storil, ne bi mogel zagotoviti, da se pacientom ne bi kaj zgodilo. Šlo je za akutno bolnišnično obravnavo. Nisem si mogel privoščiti, da bi jih poslal domov in da bi mi v tem času kdo umrl,« je povedal in dodal, da so izposoje nekaj povsem običajnega.

»Na primer med UKC Ljubljana in UKC Maribor, na prošnjo vgradni material pošiljamo tudi v Zagreb, Berlin, na Dunaj… Tako rešujemo človeška življenja,« je dejal. Na tožilkino opozorilo, da omenja izposojo v okviru javnih zdravstvenih zavodov, med katere njegov zavod ne spada, pa je ponovil, da je dejavnost zavoda koncesijska in je del javne mreže. »To ni zasebna storitev, ne gre za denar. Jaz pacientom ne izdajam računov, k meni prihajajo z napotnicami. Napotnica je plačilo,« je izjavil. A po drugi strani je zatrdil, da primerov, ko vgradni material posodijo znotraj javnih zavodov, v UKC nikjer ne zabeležijo, sam pa je to vendarle storil, ker je slutil, da bi bil »to lahko enkrat problem«. In čez dva dni je material istega dobavitelja, po njegovi oceni ni bil vreden več kot 600 ali 700 evrov, tudi vrnil. »Zaradi tega, ker sem to vzel, noben pacient v UKC ni bil oškodovan, prav tako ni bilo ogroženo nobeno življenje,« je povedal.

Zatrdil je, da takrat UKC ni imel nobenih internih navodil glede izposoje spodbujevalnikov, so jih pa sestavili po tem dogodku. Prijavo njegovega ravnanja policiji je označil za maligno, opozoril pa je tudi, da v UKC nad njim ni bilo nobenega strokovnega nadzora. Na vprašanje, ali bi lahko tudi drugi zdravniki UKC odnesli material v svoj zavod, pa je odgovoril, da ima koncesijo za vgradnjo srčnih spodbujevalnikov le on (»no, ne vem, mogoče tudi Medicor«). Dobil jo je pred desetimi leti v času ministrovanja dr. Andreja Bručana. »Ko sem izvedel, da so mi jo podelili, sem mislil, da gre za skrito kamero,« je dejal.

Ne zahtevajo odškodnine

Na sodišče so povabili tudi Zlato Šmid Ipavec iz pravne službe UKC Ljubljana, ki je povedala, da glede Klokočovnika nimajo nobenega premoženjskopravnega zahtevka. Zagovornica Klementina Fincinger zaradi tega že od vsega začetka trdi, da v tem primeru oškodovanca sploh ni, zato znaki kaznivega dejanja poneverbe in neupravičene uporabe tujega premoženja niso izpolnjeni. Za to kaznivo dejanje je sicer zagrožena denarna kazen ali do tri leta zapora.

Sojenje bodo z zaslišanji nadaljevali januarja. Med drugim bodo na prostor za priče povabili tudi nekdanjega generalnega direktorja UKC Ljubljana Simona Vrhunca in ga povprašali o takratni praksi pri izposoji materiala in o morebitnih notranjih pravilih na tem področju.