Lastniki psov se bodo lahko pri spremljanju pasjega razpoloženja po novem zanašali na pametno ovratnico, ne samo na mahanje z repom. Japonski izumitelj Judži Jamaguči je namreč izumil ovratnico Inupathy, ki na osnovi merjenja srčnega utripa vizualizira čustva psov. LED-luči na ovratnici z različnimi barvami pokažejo, ali je pes srečen, vznemirjen ali sproščen, spremembe v razpoloženju pa je mogoče spremljati kar prek aplikacije na pametnem telefonu, ki lastniku zna predlagati tudi igre, s katerimi naj zabava psa, kot sta recimo metanje frizbija in kviz, prek družbenega omrežja pa omogoča prijateljevanje z drugimi pasjimi lastniki.

Različne barve za različna razpoloženja

»Želel sem vedeti, kaj povzroča stres mojemu psu in kako ga lahko sprostim. In našli smo vzorce, ki se pojavijo, ko se pes zdi srečen in ko se zdi, da se osredotoča na nekaj,« je Jamaguči opisal razloge za svoj izum in dodal, da Inupathy daje dober vpogled v pse in veliko namigov o tem, kaj čutijo: »Hotel sem enkrat za vselej spremeniti odnos med psi in ljudmi.«

Tehnologija, ki je srce te ovratnice, je izdelana na osnovi analize srčnega utripa, informacije, ki jih ovratnica dobi prek senzorjev, pa se pretvorijo v barve na ovratnici. Ko zasveti rdeča luč, to pomeni vznemirjenje, modra je znak za umirjenost, bela za koncentracijo, mavrica barv pa za srečo. Ovratnica je udobna in primerna za pse, ki so težki od štiri do 40 kilogramov, z enim polnjenjem baterije naj bi delovala od štiri do osem ur. Po besedah njenega izumitelja, ki je zagonska sredstva zbiral na platformi za množično sofinanciranje Indiegogo, naj bi izboljšala kakovost življenja psov, testirana pa je bila na več kot 30 psih.

Aplikacija za pogovor

Strokovnjakov ovratnica sicer ni najbolj prepričala, ker niso bile opravljene klinične raziskave, obenem pa se sprašujejo tudi o potrebi po takšnem izumu, saj naj bi razpoloženje psov hitro razumeli že zgolj z opazovanjem. Poleg tega to ni edina od pametnih naprav, ki so se v zadnjem času pojavile na trgu hišnih ljubljencev. Ena od njih, ki je šele v fazi koncepta, je na primer tudi pametna ovratnica, ki bo namenjena komunikaciji med psi in ljudmi. »Najnaprednejši komunikacijski sistem za pse in ljudi na svetu« WhatsYapp bo, obljubljajo v trgovini Fetch.co.uk, ki razvija izdelek, analiziral pasji lajež in druge zvoke pa tudi gibanje, nato pa vse skupaj prevedel v besede, na primer »Rad bi šel na sprehod«, ki se bodo z ovratnice prenesle na telefon v obliki tekstovnega sporočila.

To pa še ni vse. V omenjeni trgovini niso pozabili niti na mačke. Zanje razvijajo igralno konzolo z interaktivno 3D-projekcijo CatQuest, ki jo bo lastnik aktiviral prek aplikacije na pametnem telefonu, z njo pa dom spremenil v igralno središče za mačko, ki bo po sobi lahko lovila različne vzorce laserskih žarkov.