Po pisanju torinskega dnevnika Stampa je gibanje na spletu sistematično širilo laži o vladni demokratski stranki. S številnimi organiziranimi skupinami, ki na družbenih omrežjih delujejo pod izmišljenimi imeni, pa naj bi imelo zelo učinkovito prevlado na spletu, ko gre za kritiziranje medijev, napade na migrante in izražanje podpore Donaldu Trumpu. Menda so vsaj nekatere izmed teh skupin povezane s sumljivim podjetjem, ki ga je ustanovil Gianroberto Casaleggio, aprila umrli strokovnjak za spletno komuniciranje in propagando ter skriti vodja Gibanja petih zvezd. Uradni vodja Beppe Grillo, ki so ga Italijani pred leti poznali kot komika, ima na svojem blogu zlasti po zaslugi Casaleggia kar dva milijona bralcev. Eden pomembnih ciljev gibanja pa je spletna demokracija…

Dogajanje je mogoče povezati z aktualno referendumsko kampanjo, ki je na spletu precej silovita. Na referendumu 4. decembra bodo Italijani odločali, ali naj se drastično zmanjša moč senata. Referendum pa je izjemno pomemben, ker je Renzi (podobno kot David Cameron v primeru brexita) napovedal odstop, če Italijani ne bodo odobrili reforme senata, s katero bi vlada lahko bolj učinkovito uveljavljala nove zakone. Torej je referendum v resnici odločanje za Renzija ali proti njemu. Proti pa sta tudi glavni opozicijski stranki, Gibanje petih zvezd in ksenofobna Severna liga.

Tako bi tudi v Italiji lahko kmalu prišlo do velikih sprememb, če bi sledile predčasne volitve in bi Italijani dali prednost avanturi, ki bi jo pomenila vlada evroskeptičnega Gibanja petih zvezd. V Italiji bi se z vlado te stranke ali vladno krizo, ki je še verjetnejša, lahko še poslabšala gospodarska situacija in finančno stanje države. V Slovenijo in druge države EU bi to lahko toliko bolj skrbelo, ker Italije ne bi več vodil zagovornik evropskega združevanja, kakršen je Renzi. In zadnje ankete kažejo, da ima ne reformi senata med Italijani vsaj sedem odstotkov prednosti.