Nedavni prihod ruske letalonosilke Admiral Kuznjecov pred obalo Sirije prav gotovo ni imel nobenega taktičnega učinka v delovanju ruskih sil v povezavi z armado sirskega predsednika Al Asada. Ravnovesja okrog Sirije nameščenih vojaških sil ni resneje porušila, čeprav je prispela v spremstvu sedmih vojaških ladij. Zato tudi njen prihod ni povzročil večje zaskrbljenosti v poveljstvih Nata in Pentagona.

Admiral Kuznjecov je danes paradna (in edina) letalonosilka Ruske federacije, drugo pa so še nedokončano prodali Kitajcem. Doslej so jo imeli »parkirano« na severu, kjer je delovala v severnomorski floti, po ukazu Kremlja pa so jo napotili v toplejše vode. Bolj kot zaskrbljenost zahodnih generalov je plovba edine ruske letalonosilke, ki lahko sprejme 33 letal in 12 helikopterjev, sprožila sarkastične komentarje zaradi gostega dima, ki se (je) vali(l) iz njenih dimnikov. Celo ruski blogarji so njeno pot primerjali z vulkanom na Islandiji, toplarno na premog ali celo gorečo naftno vrtino. Letalonosilka ima že častitljivih 26 let in je ne poganjajo jedrski reaktorji, temveč 8 bojlerjev in štiri parne turbine (ki skupaj proizvedejo 200.000 konjskih moči), zato je izpuh temu primeren.

Zgolj propagandni učinek

Njena dolga pot je bila dodatno začinjena z zapletom, ko je Španija najprej dovolila, potem pa pod pritiskom Nata zavrnila oskrbo ladje z gorivom v enem izmed svojih pristanišč in je grozilo, da bo Kuznjecov nemočen obtičal sredi Sredozemlja. Namen dolge plovbe je bil pokazati ruski javnosti moč in pripravljenost ruske mornarice, da deluje vedno in povsod na zemeljski obli.

Da bi bilo sporočilo propagandno še bolj učinkovito, so na televiziji predvajali impresivne vzlete letal s Kuznjecova proti ciljem v Siriji v slogu filma Top Gun, kakršne propagandno že leta predvajajo ameriške vojaške sile, ko kažejo svoji javnosti borbeno delovanje letal z njihovih letalonosilk.

Rusija ima namreč dovolj drugih možnosti za letalsko delovanje v podporo Al Asadovim silam, ki so racionalnejše in nič manj učinkovite. Uporabljajo sirsko letalsko oporišče Hmeimim nedaleč od Latakie, odkar so se odnosi med Krmeljem in Ankaro znova otoplili, pa lahko skozi turški zračni prostor zelo hitro pridejo nad cilje v Siriji z letališč na jugu Rusije. Ni pa to seveda tako atraktivno kot vzletanje iz Sredozemlja, čeprav naj bi pri tem že izgubili eno letalo, ki je strmoglavilo pri poskusu pristajanja na letalonosilki Admiral Kuznjecov. Rusko obrambno ministrstvo je novico označilo kot zahodno propagando.

Ni nas v Alepu

Ker je bombardiranje sirskega mesta Alep postalo sinonim za brutalnost sirske vojne- tudi včeraj so bili tarča bolnišnice in drugi civilni cilji - so v Moskvi pohiteli s pojasnilom, da ruska letala s Kuznjecova ne sodelujejo v napadih na že uničeni Alep, ampak napadajo skrajneže v Idlibu, pri čemer so zelo učinkovita, saj naj bi ubila 27 upornikov. To morda drži, a drugi viri trdijo, da je bilo ob tem ubitih tudi 30 civilistov. sz