Medtem ko se je dobršen del sveta v sredo čudil, kako je Donaldu Trumpu z njegovo retoriko in politiko uspelo zmagati na predsedniških volitvah, so se zlasti mladi odpravili v središča več ameriških mest in pred stolpnicami, ki nosijo ime novoizvoljenega predsednika, povedali, kaj si mislijo o bodočem voditelju države.

»Ni moj predsednik!« je pisalo na enem od transparentov, ki je pribit na leseno letev poplesaval nad množico protestnikov, ki so se zbrali na »točki nič« – pred Trumpovim domom na newyorški Peti aveniji. »Tako je videti demokracija!« je vpila manjša skupina v heterogeni množici brez očitnega osrednjega vodstva protestov. Kakor je bilo razumeti, so odločilno vlogo pri organizaciji spet odigrala družbena omrežja.

»Trump Amerike nikoli ne bo združil. Je šovinist, rasist, neizobražen, nekvalificiran, odpuščen,« je rekla Tama ter z besedami namignila na oddajo Vajenec, ki jo je nekoč vodil bodoči ameriški predsednik. V rokah je držala napis Moje telo, moja pravica. »Trump Amerike ne bo združil. On je kaotična nočna mora. Ljudi bo delil glede na raso, spol, vero,« je rekla neposredno pod stolpnico, ki je v preteklih mesecih že videla lepo število protestov v podporo Trumpu in proti njemu. Tokrat so se protesti vili več ulic stran od stolpnice. Trgovine nasproti nje so bile zaprte.

Tema v najvišjih nadstropjih

Ali je bil Trump v stolpnici, ni bilo jasno. Prvi dan po zmagi se je držal stran od oči javnosti. Najvišja nadstropja, kjer prebiva, so bila v temi. Pod poslopjem je policija zaprla promet, pred vhod so iz varnostnih razlogov parkirali smetarska vozila. Trump je že dlje časa varovana oseba, za katero skrbi tajna služba. Z zmago na predsedniških volitvah je varnost še ostrejša. Nekaj protestnikov, priklenjenih na ograje, je policija odpeljala.

Prva protestnica dneva je bila pravzaprav pevka Lady Gaga, tesna podpornica demokratke Hillary Clinton, ki se je že v jutranjih urah povzpela na tovornjak pred Trumpovo stolpnico z napisom Love trumps hate (Ljubezen premaga sovraštvo). Estrada, predvsem Hollywood, je bila večinsko močno na strani Hillary Clinton in tradicionalno bolj podpira demokrate. Veliko napisov protestnikov se je nanašalo na Trumpove besede z znamenitega posnetka, v katerem je govoril, da je otipaval ženske in jih grabil za mednožje. »Roke stran od moje muce«, »Moja muca, moja stvar« in tako naprej so Trumpu sporočale protestnice. Drugi so napisali: »New York te sovraži« – v tem mestu in tej zvezni državi je zanesljivo zmagala Clintonova, čeprav tudi Trumpovih privržencev ne manjka. Protesti v New Yorku so potekali tudi pred drugimi Trumpovimi stolpnicami.

Preslišali so Clintonovo

Sto dni miru? Trump jih očitno ne bo dobil vsaj od dela javnosti. Hillary Clinton je v govoru, s katerim je v sredo priznala volilni poraz in se morda tudi poslovila od najvišje ameriške politike, pozvala Američane, naj Trumpa sprejmejo odprtega srca, rekoč, da si zasluži priložnost, da se dokaže. Protestniki na Manhattnu se s tem očitno niso strinjali. »Trump si nikakor ne zasluži priložnosti. Clintonova je bila diplomatska, rekla je le, kar je morala reči. Trump je že imel svojo priložnost med kampanjo in jo zapravil. Dal je preveč izjav, ki so užalile preveč ljudi. Prevečkrat je lagal in jo s tem odnesel,« je rekel Jonathan. Tako hitri protesti takoj po volitvah vendarle niso novost. Leta 2004 so se demonstranti zbrali na ulicah nekaterih mest takoj po volilni zmagi Georgea W. Busha, predvsem zaradi njegove zunanje politike oziroma iraške vojne.

Protesti so potekali tudi v več drugih večjih ameriških mestih, potem ko je Trumpova zmaga šokirala liberalnejša urbana središča države. V Bostonu, Filadelfiji, Chicagu, Los Angelesu, San Franciscu, Orlandu, Portlandu so se zbirali pred stolpnicami in drugimi poslopji s Trumpovim imenom, ki jih je v ZDA na desetine, a niso v njegovi lasti, pač pa Trump investitorjem pogosto proda uporabo svoje blagovne znamke, ki naj bi pritegnila stranke.

V Los Angelesu so protestniki posedli po tleh in zaprli eno glavnih prometnih žil, podobno je bilo v Oaklandu. V Chicagu, ki ga je Trump v kampanji redno izpostavljal kot primer mesta, kjer je v revnejših predelih ogromno nasilja, so mirne demonstracije potekale pred hotelom s Trumpovim imenom. Povsod so se protestov udeležili pretežno mladi, ki so bili že v preteklosti gonilna sila protestov, denimo protiglobalizacijskih protestov, potem gibanja Occupy, v manjši meri pa tudi protestov proti iraški vojni. Protesti proti Trumpu se bodo verjetno še nadaljevali glede na njegove napovedane politike, denimo do pravice do umetne prekinitve nosečnosti ali priseljencev. Pa tudi zato, ker je Amerika, kot je v teh dneh slišati z vseh koncev, razklana kot še nikoli.

Kdo je volil koga

CNN

PODATKI

CLINTONOVA

TRUMP

delež

anketirancev

v odstotkih

starost

spol

18–44 let

44

moški

48

53

52

45+

56

ženske

52

54

53

veroizpoved

rasa

protestanti

belci

52

70

58

58

katoliki

črnci

23

12

52

88

judje

latinskoam.

3

11

65

71

druge vere

aziati

8

4

62

65

ateisti

drugo

3

15

68

56

dohodek

izobrazba

pod 50.000

36

srednješolska

18

52

51

od 50.000

do 100.000

31

višješolska

32

50

52

univerzitetna

32

49

nad 100.000

33

podiplomska

18

48

58

kdaj ste se odločili

zakonski stan

poročeni

zadnje dni

58

8

53

46

neporočeni

prejšnji teden

42

6

55

50

v oktobru

12

51

kraj bivanja

v septembru

13

50

mesto

34

59

veliko prej

60

52

predmestje

49

50

podeželje

17

62

n = 24537