»Z Melanio Trump je na neki način tudi Slovenija dobila prvo damo ZDA,« je bil zadovoljen premier Miro Cerar, ki je novoizvoljenemu ameriškemu predsedniku Donaldu Trumpu prek twitterja čestital za izvolitev. Predsednik države Borut Pahor pa je v pismu s čestitkami med drugim izrazil »veselje in ponos, da bo prihodnja prva dama ZDA naša rojakinja, Vaša cenjena soproga Melania Trump«.

Premier Cerar, ki se je na izid ameriških volitev odzval ob robu vladnega obiska na Dolenjskem na Otočcu, je dejal, da bo glede na rod nove prve dame ZDA tudi njen mož bolj seznanjen z dogajanjem v Sloveniji, ki pa jo, kot je ocenil, že zagotovo dobro pozna. Nadaljeval je, da se zaveda, da Trump prevzema veliko odgovornost in da bo moral na neki način pomagati, da se preseže razdeljenost, ki se je v ZDA pojavila ob zadnjih volitvah.

Svetovni politiki vljudni, a zadržani

Potem ko je bilo jasno, da bo vajeti ZDA prevzel Trump, ki je simpatije užival le med redkimi politiki po svetu, so čestitke za zmago vendarle začele prihajati. Večinoma vljudne, kot diplomacija nalaga, a nekateri v njih niso mogli skriti bojazni, da bodo odnosi z ZDA poslej ne le drugačni, ampak tudi bolj zapleteni.

Med prvimi se je oglasil Bruselj. Visoka zunanjepolitična predstavnica EU Federica Mogherini je po zmagi republikanca Trumpa poudarila, da bo EU še naprej sodelovala z ZDA. »Vezi med EU in ZDA so globlje od kakršne koli politične spremembe. Še naprej bomo sodelovali ob ponovnem odkrivanju moči Evrope.« Bolj skeptičen je bil predsednik evropskega parlamenta Martin Schulz. »Težko bo. Težje kot s prejšnjimi administracijami, a to je svobodno izvoljen predsednik,« je dejal za radio Europe 1.

Nemška obrambna ministrica Ursula von der Leyen je Trumpovo zmago komentirala z besedami, da gre za »velik šok« in da je dobil »glasove, ki niso bili zanj, ampak proti Washingtonu, proti eliti«.

Med prvimi je bil ruski predsednik Putin

Med prvimi se je oglasil ruski predsednik Vladimir Putin, ki je Trumpa podprl že med volilno kampanjo, Trump pa je večkrat pohvalil ruskega predsednika in izrazil pripravljenost za sodelovanje z njim. Putin je čestital novoizvoljenemu predsedniku ZDA in izrazil željo po boljših odnosih med Rusijo in ZDA ter po konstruktivnem dialogu.

Bolj čustven je bil japonski premier Šinzo Abe: »Iz srca vam čestitam ob izvolitvi za naslednjega predsednika ZDA. Stabilnost azijsko-pacifiške regije, ki je gonilna sila globalne ekonomije, prinaša mir in blaginjo ZDA. Japonska in ZDA sta neomajna zaveznika, ki ju združujejo skupne vrednote, kot so svoboda, demokracija, osnovne človekove pravice in vladavina prava.«

Iran Trumpu: Spoštujte mednarodne sporazume

Iranski zunanji minister Mohamad Džavad Zarif je Trumpa pozval, naj ZDA spoštujejo mednarodne sporazume. Trump je med kampanjo dejal, da bo raztrgal jedrski dogovor s Teheranom. »Vsak ameriški predsednik mora razumeti realnost današnjega sveta. Najpomembnejša stvar je, da se prihodnji ameriški predsednik drži dogovorov,« je med obiskom v Romuniji povedal Zarif.

Turški premier Binali Yildirim je ob čestitki Trumpu znova pozval ZDA, naj izročijo verskega voditelja Fethullaha Gülena, ki ga turške oblasti krivijo za poskus vojaškega udara. Turčija po njegovih besedah upa na dobro sodelovanje med državama.

Italijanski premier Matteo Renzi je po čestitki novemu predsedniku še dejal, da so bile ameriške volitve začetek novega obdobja svetovnih odnosov. »To je nov politični dogodek, ki z drugimi kaže na začetek novega obdobja.« Hkrati pa je zagotovil, da bo ameriško-italijansko zavezništvo še naprej močno.

»Demokracija še živi«

Madžarski premier Viktor Orban, eden redkih vodilnih evropskih politikov, ki je že med kampanjo podpiral republikanskega kandidata, je na svoji uradni facebook strani zapisal: »Kakšne čudovite novice. Demokracija še živi.«

Trumpu je čestital tudi indijski premier Narendra Modi. Na twitterju je pohvalil prijateljstvo med državama: »Cenimo prijateljstvo, ki ste nam ga izkazali med kampanjo. Veselimo se dela z vami in dviga ameriško-indijskih odnosov na novo raven.«

Kljub Trumpovim predvolilnim izjavam o Mehičanih kot kriminalcih in napovedi zidu na meji z Mehiko je mehiški predsednik Enrique Pena Nieto v odzivu izrazil pripravljenost na sodelovanje. Uspešnega sodelovanja pa se nadejajo tudi na Kitajskem.