Enodnevni obisk ukrajinskega predsednika Petra Porošenka, ki se je poleg z gostiteljem Borutom Pahorjem sešel še s premierjem Mirom Cerarjem in ljubljanskim županom Zoranom Jankovićem ter slovenskimi gospodarstveniki, je minil v izredno prijateljskem vzdušju. Predsednika sta podpisala skupno izjavo, v kateri sta v več točkah ponovila, da je ruska aneksija Krima in Sevastopola, ki je Slovenija ne priznava, groba kršitev mednarodnega prava, hkrati pa skupaj z Ukrajino obsodila agresivna dejanja v doneški in luganski pokrajini na ukrajinskem vzhodu ter pozvala Rusijo k takojšnjemu prenehanju finančne, vojaške in druge pomoči tamkajšnjim separatistom. Pahor je ob tej priložnosti povedal, da se je takoj po prevzemu predsedniškega položaja vključil v skupino prijateljev Ukrajine, katere cilj je okrepitev sodelovanja med EU in Ukrajino z možnostjo članstva Ukrajine v tej povezavi. V nasprotju s svojo siceršnjo prakso pa se je udeležil tudi inavguracijske slovesnosti po izvolitvi Porošenka za ukrajinskega predsednika, kar je zanj predstavljalo politično sporočilo Slovenije ob ukrajinski tranziciji.

Slovenski predsednik je tudi dejal, da bi bilo po njegovem mnenju za Ukrajino lažje, če bi ji EU jasneje sporočila svojo vizijo glede njene prihodnosti. Porošenko se je Sloveniji zahvalil za vsestransko podporo, vključno s prizadevanji za liberalizacijo vizumskega režima z EU, povedal pa, da se na Krimu poleg kršenja človekovih pravic tamkajšnjega ukrajinskega in tatarskega življa nadaljuje rusko oboroževanje separatistov.

Predstavniki slovenske in ukrajinske vlade so ob robu Porošenkovega obiska podpisali več dvostranskih sporazumov, med njimi memoranduma o sodelovanju na področju varstva potrošnikov in nadzora trga ter energetski učinkovitosti in energetski varnosti. Na tiskovni konferenci sta predsednika diplomatsko odgovorila na vprašanje o svojih pričakovanjih glede izida včerajšnjih predsedniških volitev v ZDA z izjavo, da gre za suvereno pravico Američanov, ki jo je treba spoštovati. Porošenko je še dodal, da jih ne skrbi niti zmaga Clintonove niti Trumpa, saj oba podpirata njihova reformna prizadevanja.

Porošenko se je na novinarsko vprašanje odzval tudi na ponedeljkov odstop prozahodno usmerjenega bivšega gruzijskega predsednika Mihaila Sakašvilija s položaja guvernerja ukrajinske regije Odesa zaradi onemogočanja boja proti korupciji. Kot je dejal, se je Sakašvili odločil za politično aktivnost v ukrajinski opoziciji. Izrazil je upanje, da bo vlada v Kijevu sprejela Sakašvilijev odstop in mu tako omogočila, da to politično aktivnost nadaljuje. de