RTV SLO pa ima v svojem arhivu gotovo množico dokumentiranih pričevanj o tam, kaj vse je JLA postorila v državi: na stotine kilometrov cest, gradila je mostove, vodovode, telefonske linije, njeni pripadniki so pomagali ostarelim pri pobiranju letine, napeljavi elektrike, vodovoda in telefonskih linij na visokogorskih kmetijah in še marsikaj. Marsikateri vojak se je med služenjem vojaškega roka izšolal za poklic, nekateri so se šele tam naučili brati in pisati

JLA je bila prva, ki je priskočila na pomoč pri naravnih nesrečah, kot so potresi in poplave. Vsako mesto, kjer je bil garnizon, je imelo svoj dom JLA. To je bil center družabnosti, kjer se je veliko dogajalo – od športnih tekmovanj, literarnih in dramskih prireditev do nastopov glasbenih in pevskih skupin, še posebno pa so bili priljubljeni plesni večeri, kjer so se mladi in stari zabavali do zgodnjih jutranjih ur. Teh druženj žal ni več, Slovenci, nekdanji pripadniki elitnih enot JLA, pa še dandanes hodijo na srečanja v Beograd in Niš.

Na svetu je bilo malo držav, ki so bile sposobne izdelati orožje za lastno samoobrambo in ga prodajati tudi drugim državam. Za to je bila potrebna visoka tehnologija, ne glede na to, ali je šlo za izdelavo lahkega pehotnega orožja, protiletalskih topov, radio in radarsko tehniko, letala ali helikopterje, podmornice ali specialna vozila, laserske merilnike Res je, da je vse to veliko stalo, a JLA in Jugoslavija sta bili neodvisni v obrambi lastne države. V oddaji je bilo prikazano, kot da so bile vse to izgubljene milijarde. Vendar to ne drži, saj so tovarne, ki so izdelovale vso to opremo, zaposlovale ogromno ljudi, poleg tega pa so v teh tovarnah izdelovali tudi predmete za široko uporabo.

Še najbolj žaljiv pa je bil prikaz, da so imeli vsi oficirji JLA zastonj stanovanja in razne druge ugodnosti. Avtor oddaje in RTV Slovenija pozabljajo, da je bilo v vsaki državi častno opravljati poklic oficirja. Tega poklica ni mogel opravljati kdor koli, saj je zahteval visoke psihofizične sposobnosti in tudi visoko moralno in etično neoporečno osebnost. Vsaka država svoj oficirski kader pozorno izbira, šola in usposablja za odgovorne dolžnosti.

Od RTV Slovenije in njenih urednikov ni ravno častno, da so nekdanjo JLA prikazali kot sovražnico današnje države. Morda so pozabili, da tu še vedno živijo številne generacije podoficirjev in oficirjev, ki so po šolanju med letoma 1950 in 1990 v Slovenijo prišli službovat in so si tu ustvarili družine. Pa niso prišli po svoji volji, temveč so bili poslani, da so služili narodu in domovini ter branili državo pred zunanjimi sovražniki.

Dragan Petrović, Ljubljana