Dosedanji premier Črne gore Milo Đukanović ne bo mandatar za sestavo vlade kljub zmagi njegove Demokratske stranke socialistov (DPS) na nedavnih volitvah. Odločitev je nepričakovana, a ni čista novost, saj se je Đukanović v zadnjih 25 letih, ko dominira na črnogorski politični sceni, na podoben način umaknil že dvakrat, pa se obakrat vrnil na čelo vlade. Kakšno bo njegovo politično udejstvovanje v prihodnje, še ni pojasnil. Vsaj do nadaljnjega pa ostaja na čelu stranke in ostaja politik, s katerim je v Črni gori treba računati.

Vodstvo stranke SDP je sprejelo odločitev, da bo mandatar postal Duško Marković, dosedanji podpredsednik vlade, ki je bil tudi dolgoletni šef tajne službe. Od tod po besedah analitikov izvira veliko njegove politične moči, po besedah opozicije pa tudi odgovornost za zlorabe represivnega in varnostnega aparata s ciljem obrambe kriminalnega režima, kot so napoved o mandatarstvu komentirali v opozicijski Demokratski fronti.

Zapletena povolilna matematika

Đukanovićeva stranka DPS je na volitvah 16. oktobra osvojila 36 od 81 sedežev. Štiri opozicijske stranke, ki zaradi domnevnih nepravilnosti ne priznavajo rezultatov, pa so jih skupaj osvojile 39. DPS tako lahko dobi vladno večino s podporo štirih poslancev manjšinskih strank in dveh poslancev novonastalih Socialnih demokratov, ki so naklonjeni sodelovanju z DPS. Ker je imel Marković v predvolilnem obdobju manj napadalno vlogo, naj bi imel nekaj več možnosti, da k sodelovanju spet pritegne še koga iz opozicije.

Glavni cilj nove vlade bo končati pot v Nato in nadaljevanje pogajanj z Evropsko unijo. Kakšno vlogo bo imel Đukanović, ni znano. Kot je za portal Analitika dejal črnogorski analitik Zlatko Vujović, je nemogoče reči, ali je Đukanovićev umik le taktičen in se bo vrnil ali pa gre za prvi korak k popolnemu umiku s političnega prizorišča in nadaljevanju kariere v mednarodni politiki. Đukanović je bil od leta 1991 skoraj ves čas predsednik vlade ali države, le dvakrat je naredil podoben korak kot sedaj, ko ni prevzel vodenja vlade oziroma se je umaknil, a se je obakrat na položaj vrnil v dveh letih.

Sledili so mu »vsako minuto«

Opozicija v Črni gori volitev ne priznava tudi zaradi nenavadnih dogodkov na večer pred volilnim dnem, ko so prijeli dvajset srbskih državljanov, ker naj bi pripravljali državni udar. Opozicija, ki je večinoma prosrbska in proruska, trdi, da v takšnem ozračju volitve niso mogle biti poštene. Srbski premier Aleksandar Vučić je v teh dneh dejal, da imajo v Beogradu neizpodbitne dokaze, da so v Črni gori »od minute do minute« spremljali gibanje Đukanovića in o tem poročali naprej, priprave za te dejavnosti pa so potekale tudi na srbskem ozemlju, kjer so aretirali nekaj oseb ter zaplenili uniforme in 125.000 evrov gotovine. V dogajanje so bili po Vučićevih besedah vpleteni »tuji elementi«, ne pa tudi srbski ali črnogorski politiki, kar deluje pomirjevalno za odnose Beograda in Podgorice. Med aretiranimi v Podgorici je bivši poveljnik srbske žandarmerije Bratislav Dikić, ki naj bi bil na čelu poskusa udara, vlada v Beogradu pa trdi, da z njim nima več nobene zveze.