»Minilo je 30 let, odkar smo si na vrhovnem sodišču ogledovali čudo tehnike, prvi osebni računalnik,« se spominja predsednik vrhovnega sodišča Branko Masleša ob zagonu projekta Slovensko sodstvo 2020. Njegovi končni cilji so, da bi lahko uporabniki v vseh postopkih s sodišči poslovali v elektronski obliki, da bodo zaposleni na sodiščih obvladali informacijsko tehnologijo za učinkovito vodenje sodnih postopkov, da bodo sodni postopki in poslovni procesi na sodiščih kakovostno prenovljeni, da bodo sodni postopki v celoti informacijsko podprti, slovenska sodišča pa bi v celoti poslovala elektronsko.

Poleg neodvisnosti, nepristranskosti in poštenosti mora sodstvo zagotavljati tudi kakovosten, učinkovit in pravočasen postopek. Vrhovno sodišče je zato določilo prioritete upravljanja s postopki. Masleša je prepričan, da so sodne zaostanke doslej učinkovito zmanjšali, in sicer s 442.000 na današnjih 219.000 zadev.

Za prenovo pravosodja toliko kot za krožišča

Projekt zajema sodelovanje javne in državne uprave, sodelovanje z zbornicami in združenji v pravosodju, sodelovanje z gospodarstvom ter različnimi nevladnimi organizacijami. »Za tokratno operacijo smo dobili 34 milijonov evrov, kar je približno toliko, kot plača občina za gradnjo nekih krožišč. Ni veliko, a za nas je to vir razvojnih sredstev,« je povedal pravosodni minister Goran Klemenčič. Projekt je podprt z evropskimi sredstvi iz evropskega socialnega sklada v višini dobrih 11 milijonov evrov.