Po daljšem prigovarjanju stanovalcev blokov ob Vodnikovi cesti, naj jim pomaga pri zaščiti zelenic in dreves pred njihovimi domovi, je Mestna občina Ljubljana vendarle javno stopila na njihovo stran. Ljubljanski župan Zoran Janković je zagotovil, da bo občinska inšpekcija lastniku zemljišča med restavracijo Maharaja in bloki ob Vodnikovi cesti Valentu Šebijanu izdala globo zaradi kršenja postopka.

Spomnimo, Šebijan je pred leti kupil zemljišče ob blokih na Vodnikovi cesti. Leta 2013 je na eni parceli posekal vsa drevesa in letos tam uredil parkirišče. Uprava enota je njegovi družbi Valentan sicer dovolila ureditev parkirišča s štirimi parkirnimi mesti, ki ne bi smelo presegati 200 kvadratnih metrov. A Šebijan je uredil parkirišče s 26 parkirnimi mesti. Domnevno nezakonito gradnjo gradbena inšpekcija trenutno še preučuje. Lastnik je nato ta mesec še na sosednjem zemljišču posekal po besedah tamkajšnjih stanovalcev približno 200 let star hrast in obrezal mlajša drevesa.

Janković: Inšpektorat bo izdal globo

Zakaj natančno bo inšpekcija izdala globo, Janković za zdaj ni želel povedati. Poudaril je, da morajo s tem najprej seznaniti prekrškarje (globo naj bi dobila tudi družba, ki je po Šebijanovem naročilu posekala hrast), šele nato bodo seznanili javnost. Zagotovo pa občinska inšpekcija Šebijana ne more kaznovati zaradi poseka dreves, ker so ta rasla na njegovem zemljišču, niti ga ne more oglobiti zaradi ureditve večjega parkirišča, kot mu je dovolila upravna enota, saj te pristojnosti lokalne inšpekcijske službe nimajo. A ker Šebijanovo zemljišče meji na cesto, ki je v upravljanju občine, se napovedana globa najverjetneje nanaša na nepravilno rabo ceste.

Zakon o cestah določa, da mora lastnik za podiranje dreves, ki bi lahko oviralo ali ogrožalo promet, poškodovalo cesto ali povečalo stroške njenega vzdrževanja, pridobiti soglasje upravljavca javne ceste. V soglasju upravljalec določi tudi pogoje, pod katerimi je posek dovoljen. Zakon za ta prekršek predvideva precej visoke kazni. Posameznika lahko doleti globa v višini 2000 evrov. Pravne osebe morajo seči še globlje v žep, saj zakon zanje predpisuje globo v višini 6000 evrov, za njihovo odgovorno osebo pa še globo 2000 evrov.

Poskusijo lahko z določitvijo pripadajočih zemljišč

Janković meni, da tovrstni zapleti z zelenicami okrog stanovanjskih blokov izvirajo še iz časov tranzicije. Takrat je država nekatera zemljišča, ki so bila prej v družbeni lasti, prenesla v upravljanje Slovenski razvojni družbi, pozneje pa Družbi za svetovanje in upravljanje (DSU), ki jih na javnih dražbah prodaja. Prav od DSU je Šebijan kupil sporno zemljišče v Šiški, ki je nekoč pripadalo tovarni obutve Zvezda. Tamkajšnji stanovalci pa so povedali, da so bili s prodajo seznanjeni šele, ko je novi lastnik že začel sekati drevesa.

Podobnih primerov v Ljubljani ne manjka. Ljubljanski župan pa meni, da kljub morebitni prodaji zemljišč okrog blokov zasebnikom stanovalci teh blokov lahko poskusijo s pomočjo določil zakona o vzpostavitvi etažne lastnine sporna prodana zemljišča uveljaviti kot etažnim lastnikom pripadajoča zemljišča. »Vsaj poskusiti morajo,« je rekel Janković. To so storili etažni lastniki blokov s hišnimi številkami Vodnikova 30, 32, 34, 36, 38 in 40, kaže zemljiška knjiga. Lani poleti so na dveh parcelah sprožili postopek za določitev pripadajočega zemljišča, ena parcela je v lasti Šebijana, druga pa v lasti DSU.