Slovenski gostinci so na nogah. Potem ko jim je oster protikadilski zakon iz leta 2007 v precejšnji meri zmanjšal promet, jim po predlogu novega tobačnega zakona grozi, da bodo morali zapreti tudi večino gostinskih teras, saj bodo te glede na dopolnjeno definicijo zaprtega prostora postale neustrezne za kajenje.

Medtem ko se po še veljavnem zakonu o omejevanju uporabe tobačnih izdelkov za zaprt javni ali delovni prostor »šteje prostor, ki ima streho in popolnoma zaprto več kot polovico površine pripadajočih sten«, je njegova definicija po predlagani novi zakonodaji ministrstva za zdravje še bistveno bolj zaostrena.

Nova opredelitev odprtega prostora

Za odprt prostor, kjer je dovoljeno kajenje, bi se po novem štele le popolnoma odprte površine. Če je na primer površina strehe večja od polovice površine prostora, ki ga določajo pripadajoče stene, in je več kot polovica površine teh sten popolnoma zaprtih, gre po predlogu novega zakona za zaprt javni prostor. Stene (pa tudi streha) prostora bodo po novi definiciji vsaka površina, ki omejuje prostor ob straneh, ne glede na vrsto uporabljenega materiala in ne glede na to, ali se stene in strop neposredno dotikajo ali ne. Torej tudi ograje, cvetlična korita, ciprese in podobno.

Gostinci ugotavljajo, da je že določila veljavnega zakona v praksi pogosto nemogoče izvajati. Zlasti na terasah in vrtovih, ki imajo dve steni in ograjo ali kakšen steber, prav tako tudi tam, kjer so balkoni z ograjo.

Ker so prepričani, da bi morala za ureditev gostinskih vrtov, teras ali balkonov zadostovati predvsem primerna zračnost in s tem odvajanje cigaretnega dima, že od aprila (neuspešno) predlagajo definicijo, ki je podobna kot v Avstriji in po kateri bi bil odprt prostor tisti prostor, ki nima strehe ali pa ima odprto najmanj površino ene daljše stranice.

Gostinci grozijo z referendumom

»Gostinci so se s protikadilsko zakonodajo sprijaznili in so se prilagodili tobačnemu zakonu; z znatnimi stroški so uredili terase tako, kot je zakon veleval, definicija zaprtega prostora po predlogu novega zakona pa je prava katastrofa. Gostinci niso nikoli nasprotovali poskusom zmanjševanja števila kadilcev, zaščiti zaposlenih in zmanjševanju kajenja med mladimi, vendar pa so kadilci le gosti, ki jih ne morejo kar vreči na cesto,« opozarjajo v sekciji za gostinstvo in turizem pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije (OZS).

Gostinci opozarjajo, da v zakone, ki prinašajo nove stroške, ne bodo privolili, in napovedujejo, da se bodo »takšnim represivnim ukrepom« uprli – tudi z referendumom. »Država gostincem ne omogoča, da bi lahko spodobno zaslužili. Najprej davki in administrativne ovire, zdaj še licenčnine na tobačne izdelke ter predlog novega tobačnega zakona, po katerem bodo gostinci morali zapreti večino svojih teras,« je ogorčen predsednik OZS Branko Meh.

Bolj papeški od papeža

Blaž Cvar, član upravnega odbora sekcije za gostinstvo in turizem, sicer ne more reči, koliko gostincev bi zaradi zaostrene zakonodaje moralo na novo preurediti ali zapreti gostinske vrtove, ugotavlja pa, da je samo v »njegovih« Radljah ob Dravi med desetimi gostinskimi obrati takšnih kar sedem. »To je nesprejemljivo, še zlasti zato, ker gostinci že s trenutno veljavnim tobačnim zakonom popolnoma sledijo ciljem evropske direktive za zmanjševanje kajenja ali jih celo presegajo. Ali moramo biti res bolj papeški od papeža,« se sprašuje Cvar, ki se mu zdi za lase privlečena tudi obrazložitev ministrstva za zdravje, ki kot razlog za zaostritev zakona navaja lažje izvajanje nadzora in sankcioniranja na terenu.

Sekcija za gostinstvo in turizem opozarja, da je zakon o omejevanju uporabe tobačnih izdelkov iz leta 2007 močno vplival na upad prometa v gostinskih lokalih. »Velik upad prometa občutijo zlasti v gostinskih lokalih na podeželju, ki so bili nekdaj središče druženja, ter v lokalih, ki ponujajo zgolj pijačo. Mnogim gostincem grozi nelikvidnost, ukinjanje delovnih mest, zapiranje lokalov in nezmožnost odplačevanja kreditov,« pojasnjuje Matjaž Mate, predsednik sekcije za gostinstvo in turizem pri OZS.

»Turizem je ena izmed pomembnejših sektorjev v državi, ali ni že čas, da tudi gostincem končno prisluhnejo?« pa se sprašuje predsednik OZS Branko Meh, ki nikakor ne more razumeti, da je ob tem, ko protikadilski ukrepi očitno ne delujejo (število kadilcev se od uvedbe protikadilskega zakona v letu 2007 ni zmanjšalo), treba povzročati gostincem še dodatno škodo.