Patriarh Kiril, ki je prišel na odmeven obisk v Veliko Britanijo ob tristoletnici ruske pravoslavne cerkve v Britaniji, je izrazil upanje, da bo obisk pomagal pri utrjevanju zaupanja med državama. Težava je v tem, da so odnosi med Britanijo in Rusijo zadnja leta, že vse od mučnega umora Aleksandra Litvinenka leta 2006 v Londonu, ki so ga v Britaniji pripisali ruskemu predsedniku Vladimirju Putinu kot naročniku, v znamenju medsebojnega nezaupanja. Vrsto let slabi in hladni odnosi so se v zadnjem času še poslabšali zaradi Sirije, posebno pa zaradi tragične usode sirskega mesta Alep. Novi otoški zunanji minister Boris Johnson, ki se rad razglaša za rusofila, je prejšnji teden dejal, da si v Britaniji želi protestov proti bombardiranju Alepa, ki ga je pripisal Rusom. V Moskvi, kjer to zanikajo, so Johnsona obtožili, da zganja »rusfobno histerijo«. Johnson je med izredno razpravo v spodnjem domu parlamenta pozval k temu, da bi vse odgovorne za bombardiranje konvoja in bolnišnic v Alepu posadili na zatožno klop mednarodnega sodišča za vojne zločine.

Putin kot božji čudež

V Britaniji se zelo dobro zavedajo, da je patriarh Kiril odločen Putinov privrženec, ki je Putinovo predsedovanje opisal kot »božji čudež«. Eden od vrhuncev patriarhovega obiska je bila njegova posvetitev prenovljene pravoslavne katedrale v Kensingtonu v zahodnem Londonu, v kateri je v odmevnem govoru poudaril pomen tristoletnice navzočnosti ruske pravoslavne cerkve na britanskih otokih. Omenil je svoj prvi obisk v tej katedrali leta 1969, ko je pravoslavna vera v Britaniji »združila zelo majhno pravoslavno skupnost«. »Danes smo hvaležne priče tega, kako zelo se je okrepila navzočnost ruske pravoslavne cerkve, ki jo lahko razložimo ne samo s številom Rusov, ampak tudi Ukrajincev in Belorusov, ki živijo v Veliki Britaniji. Rast števila rusko govorečih ljudi v Združenem kraljestvu ne more biti edini razlog za rast pravoslavne skupnosti. Rast te skupnosti je pričevanje tega, da je pravoslavna vera vse močnejša v srcih naših ljudi. In to, kar vidimo danes v Londonu, vidimo tudi v Rusiji, Ukrajini in Belorusiji,« je dejal patriarh Kiril. V nadaljevanju je poudaril, da so »naši ljudje veliko let trpeli jarem ateizma« in da se kaj takega, kar se dogaja v zadnjih 25 letih, v zgodovini še ni zgodilo. Dejal je, da so v zadnjih 25 letih zgradili na tisoče pravoslavnih cerkva in na stotine samostanov, na desettisoče pravoslavnih župnij in na desetine teoloških visokošolskih izobraževalnih ustanov.

Odložena normalizacija odnosov

V politiki se zadeve zelo hitro spreminjajo. Zunanji minister Johnson je še sredi avgusta dejal, da morata Britanija in Rusija normalizirati odnose in obnoviti politični dialog, nova premierka Theresa May pa se je prav tako avgusta v telefonskem pogovoru s Putinom strinjala, da so odnosi med državama nezadovoljivi. Drug drugemu naj bi zatrdila, da se bosta potrudila, da se izboljšajo. Prejšnji teden so ZDA in Britanija opozorile Rusijo in sirsko vlado, da utegnejo uvesti nove sankcije, če se bo nadaljevalo bombardiranje Alepa. V Britaniji močno odmeva tudi turško mnenje, da utegnejo ZDA in Rusija spraviti svet v svetovno vojno, če ne bo rešen sirski konflikt.