»Njegovo Visočanstvo je spokojno umrlo v bolnišnici Siriraj,« so v izjavi za javnost sporočili iz kraljeve palače. Vzroka smrti niso navedli, ni pa bila nobena skrivnost, da je zaradi različnih bolezni kralj skoraj celo zadnje leto preživel v bolnišnici.

Nekateri so se tudi onesvestili

Na Tajskem so Bhumibola obravnavali kot božanstvo. Ob novici, da se mu bližajo poslednje ure, se je pred bolnišnico zbrala množica ljudi. Veliko jih je bilo oblečenih v rožnato barvo, kar naj bi mu prinašalo srečo. Po objavi novice, da je kralj umrl, so številni neutolažljivo hlipali, nekatere so tolažili sorodniki, tu in tam je kakšen od žalosti padel v nezavest. Večina Tajcev ni poznala drugega vladarja, saj je Bhumibola Adulyadeja na tronu sedel kar sedem desetletij. Njegova slika visi v skoraj vsakem gospodinjstvu, šoli in pisarni po vsej državi. Ljudje so ga spoštovali, med njimi je bil izjemno priljubljen.

»Vedela sem, da je bolan, a še kar ne morem verjeti, da ga ni več,« je s solzami v očeh za Reuters povedala 35-letna bankirka Parichart Kaewsin. »Zato sem prišla sem, pred bolnišnico, da se sama prepričam. Bil nam je kot oče. Počutim se, kot bi umrl nekdo iz družine.«

Do nedavnega so po televiziji vsak dan kazali posnetke njegovih obiskov revnejših predelov Tajske, kjer je sodeloval pri projektih razvoja. Zaradi slabega zdravja se je zadnja leta v javnosti manj pojavljal, zadnjič pred letom dni. Njegovo zdravstveno stanje je bilo sicer dolgo državna skrivnost.

Leto dni žalovanja in črnine

Premier Prayut Chan-o-cha je razglasil eno leto žalovanja. Javni uslužbenci bodo morali eno leto nositi črnino, k temu pa pozivajo tudi ostale prebivalce. Prebivalce Tajske so tudi pozvali, naj se za najmanj 30 dni vzdržijo vsakršnih praznovanj. Po poročanju nekaterih tajskih medijev so v prestolnici Bangkok zaprli številne lokale, ni pa znano, ali so zaprli vse. »Zdaj je v nebesih in od tam pazi na državljane Tajske,« je dejal premier.

Vojaška hunta je še odločila, da bodo morale vse televizijske postaje na Tajskem, vključno z mednarodnimi satelitskimi televizijami, naslednjih 30 dni v znak žalovanja oddajati le v črno-beli tehniki. Črno-beli program so na domačih televizijah začeli predvajati že takoj ob objavi, da je umrl kralj. Prikazujejo predvsem posnetke in slike kralja med njegovo 70-letno vladavino v državi.

Na prevzem žezla se že pripravlja 63-letni prestolonaslednik Maha Vajiralongkorn, ki pa med ljudmi ni tako priljubljen. Uradno naslednika sicer še niso razglasili, je pa premier že potrdil pripravljenost Vajiralongkorna na prevzem prestola. Po njegovih besedah je zaprosil za odlog prevzema krone, da bi lahko žaloval za očetom, ljudje pa za svojim ljubljenim kraljem.

Skromni bogataš

Kralj Bhumibol se je rodil 5. decembra 1927 v Cambridgeu v ameriški zvezni državi Massachusetts. Kralj je postal 9. junija 1946, po skrivnostni smrti brata, kralja Anande Mahidola, ki je bil ustreljen v kraljevi palači v Bangkoku. Kronali so ga sicer šele štiri leta kasneje, ko je zaključil šolanje v Švici. Med 70-letno vladavino je obnovil že praktično zamrlo ustavno monarhijo v tej državi in jo preobrazil v eno najmočnejših in najbogatejših na svetu.

V turbulentnih časih številnih državnih udarov je veljal za združevalno osebnost, pri njem pa so vsi prevratniki iskali tudi podporo in jo običajno tudi dobili. Podprl je tudi vojaški udar proti Yingluck Shinawatra leta 2014, vodje puča pa so še danes na oblasti. Njegova osebnost je bila skrbno propagandno negovana, ščitila pa ga je tudi stroga zakonodaja, ki je prepovedovala vsakršno žaljenje ali smešenje. Vse to pa je vplivalo tako na njegovo slavo doma kot v tujini, pa tudi na njegovo bogastvo; po ocenah ameriške revije Forbes je bil leta 2011 najbogatejši monarh na svetu. Kljub bogastvu pa je živel relativno skromno. Njegova jahta je bila dolga le pet metrov, tudi njegove palače niso zelo razkošne. Rad se je ukvarjal z glasbo in je veljal za dobrega saksofonista. Ukvarjal se je tudi s fotografijo in jadranjem. Na ta način se je približal navadnim ljudem, ki so ga zato toliko bolj spoštovali.