Tajci so se na takšne razmere že precej navadili, saj ima Tajska v Aziji največ nasilnih in prisilnih zamenjav oblasti v sodobni zgodovini. Pogosto se dogaja, da civilne oblasti zamenjajo vojaške hunte, ki potem oblast spet prepustijo civilistom. Tajci se ne vznemirjajo preveč zaradi vseh teh sedanjih dogodkov, saj nekako vedo, da nad vlado obstaja institucija, ki nadzira dogodke na političnem prizorišču in posreduje, ko je treba umiriti strasti, ter usmerja državo k napredku. Ta institucija je tajski kralj Bhumibol Adulyadej (na sliki).

Status polboga

Tajsko javnost v teh burnih trenutkih ne vznemirjata toliko politična napetost in nasilje, temveč povsem nekaj drugega. Te dni namreč praznuje 81-letni rojstni dan kralj Bhumibola, ki pa se na slovesnostih v čast osebnemu prazniku ni pojavil. Razlog naj bi bilo slabo zdravstveno stanje. Njegova hči Sirindhorn je zdaj sporočila, da ni razlogov za zaskrbljenost, saj ima kralj samo vneto grlo, vendar Tajci niso pomirjeni.

Kralj Bhumibol ima pri mnogih Tajcih status polboga. Obožujejo ga ali vsaj spoštujejo, vsaka kritika kralja je hud zločin, z zaporom se kaznuje tudi omalovaževanje kralja in državnih simbolov, ki so povezani z njim. Tajci globoko spoštujejo svojo monarhijo predvsem zaradi njene vloge v zgodovini Tajske, ki drugače kot sosedne države nikoli ni bila kolonija evropskih sil. Bhumibol pa je še posebno spoštovan in oboževan, ker je v sodobni Tajski porok za državno stabilnost.

Rodil se je leta 1927 v ZDA, kjer je njegov oče, eden od tajskih princev, študiral medicino. Sprva nihče ni niti pomislil, da bi Bhumipol lahko kdaj sedel na prestol, saj je bila kraljeva družina zelo številna, Bhumibolov oče pa je bil šele 69. po vrsti od 70 otrok izjemno pomembnega tajskega kralja Chulalongkorna, ki je vladal v letih od 1868 do 1910. Toda po igri naključij in zaradi nenavadne hierarhije v vladarski rodbini je Bhumibolov oče postal prestolonaslednik, vendar je že leta 1935 umrl in na prestol je leta 1941 prišel Bhumibolov starejši brat, ki pa so ga leta 1946 v kraljevi palači v skrivnostnih okoliščinah našli mrtvega s prestreljeno glavo. Krona je tako pripadla komaj 19-letnem Bhumipolu.

Bil je mladenič krhkega zdravja, nepripravljen za kraljevski položaj. Najprej je odšel na študij v Evropo in kronali so ga šele nekaj let kasneje. Na začetku so mnogi menili, da je in bo samo marioneta v rokah vplivnih politikov in generalov, ki so z državnimi udari drug drugemu jemali oblast. Počasi pa se je tudi kralj začel vmešavati v politiko in pri tem uporabil pristojnosti, ki mu jih je dajala ustava, a tudi ugled, ki ga je imel med Tajci kot kralj. Zlasti je zahteval od politikov in generalov, da ravnajo odgovorno.

Vleče niti iz ozadja

Tako je skozi desetletja pridobival vse več ugleda in priljubljenosti med Tajci, ki so vsako njegovo potezo pozdravljali in podpirali. V nekaterih obdobjih je spodbujal demokracijo, omogočal delovanje strank in njihovo vodenje države v okviru parlamentarnega sistema. Toda včasih je podprl tudi vojsko, ko je z oblasti odstavila neodgovorne, podkupljive politike, kot nazadnje leta 2006 z državnim udarom proti premierju Thaksinu Shinawatru. Nekateri trdijo, da je vojska v nekaterih primerih izvedla državni udar samo zato, ker je kralj tako hotel. Tudi med zadnjimi burnimi in napetimi dogodki je tajski kralj izza kulis poskušal državo pripeljati iz krize, tako je najbrž dal podporo ustavnemu sodišču, ki je zamenjalo sedanjega premierja, sicer Thaksinovo marioneto, s čimer so jezni demonstranti dobili zadoščenje.

Številni nedavni dogodki povsem očitno kažejo, kako izjemno velika je vloga kralja Bhumipola v sodobni tajski politiki, čeprav je največkrat dejaven na prikrit način, daleč od medijev in javnosti.