Potem ko je julija v prestolnici zaživela storitev Avant2Go, v sklopu katere si lahko uporabniki po vzoru v tujini že zelo priljubljene souporabe vozil brez lastništva (car sharing) izposodijo električni avtomobil in se z njim odpravijo po krajših opravkih, je podjetje Avant car svojo mrežo električnih avtomobilov, ki deluje podobno kot ljubljanski sistem izposoje koles Bicikelj, zdaj še razširilo.

Zelena povezava z zeleno prestolnico

Če je bilo doslej uporabnikom v Ljubljani na voljo 33 električnih vozil na dvanajstih lokacijah, strnjenih predvsem ob rob območij za pešce v strogem mestnem jedru, v nakupovalnem središču BTC in v okolico ljubljanskega tehnološkega parka, je zdaj okolju prijazna vožnja z izposojenim električnim avtomobilom iz sistema Avant2Go mogoča tudi do Letališča Jožeta Pučnika.

Osrednje slovensko letališče na Brniku je tako s tem, ko je postalo trinajsta lokacija v »ljubljanski« mreži souporabe električnih avtomobilov, hkrati postalo tudi eno prvih letališč, ki potnikom omogoča brezemisijsko povezavo z glavnim mestom. »Možnost souporabe električnih avtomobilov je še eden od členov zelene ponudbe letališča,« je z novo pridobitvijo in dopolnitvijo njihove strategije za zmanjševanje ogljičnega odtisa zadovoljen poslovodni direktor Aerodroma Ljubljana Zmago Skobir, medtem ko je prokurist podjetja Avant car Matej Čer poudaril, da so z novim postajališčem »zeleno prestolnico povezali s slovenskim oknom v svet«.

Uporabnike, ki bodo za prevoz izbrali storitev Avant2Go, bo pot do letališča stala od nekaj manj kot dvanajst do šestnajst evrov, odvisno predvsem od tipa avtomobila in časa uporabe. Za vožnjo do letališča s cenovno najugodnejšim električnim vozilom, avtomobilom smart ED, obračunano po ceniku dnevnega najema (med 8. in 18. uro), bo voznik na primer moral odšteti 11,90 evra, vožnja, obračunana po nočnem ceniku (od 18. do 8. ure), pa ga bo stala 10,70 evra.

Do leta 2018 v sistemu vsaj 500 vozil

Z odprtjem trinajstega postajališča so v podjetju sklenili prvo fazo za zdaj pilotnega projekta, v katerega želijo do leta 2018 vključiti vsaj petsto električnih vozil ter z njimi nadomestiti od 5000 do 10.000 lastniških vozil v prestolnici, zmanjšati stroške mobilnosti in prispevati k čistejšemu okolju.

Kot je napovedal Čer, bodo v podjetju nov korak pri razvoju električne souporabe vozil naredili še letos. Do konca letošnjega leta naj bi bilo uporabnikom storitve Avant2Go na voljo približno dvajset lokacij za prevzem ali oddajo vozila in petdeset okolju prijaznih avtomobilov, med njimi tudi takšnih, ki z enim polnjenjem zmorejo še nekoliko daljšo razdaljo.