Ljubljana na dan tekme zaradi mrzlega jesenskega vremena z vetrom pred gostovanjem Anglije ni bila tako razgreta kot junija lani, ko je v slovenski prestolnici gostovala nogometna velesila z Otoka. Angleških navijačev je bilo tokrat 1700, veliko jih je zaradi delovnih obveznosti dopotovalo šele na dan tekme, slovenski pa kljub atraktivnemu tekmecu niso razgrabili vseh vstopnic. Slovenski selektor Srečko Katanec je ostal zvest nepisanemu nogometnemu pravilu, da se enajsterice, ki zmaguje, ne menja, zato je na igrišče poslal moštvo, ki je v soboto premagalo Slovaško. Nekaterim igralcem je le nekoliko spremenil igralne položaje, da je Slovenija v določenih delih tekme na igrišču stala v postavitvi 4-1-4-1.

Začasni angleški selektor Gareth Southgate, v obnašanju sicer pravi džentelmen, je po napovedih namesto kapetana Wayna Rooneyja na igrišče poslal 22-letnega vezista Tottenhama Erica Dierja. Kaj pa kapetan angleške reprezentance pomeni navijačem, je bilo razvidno iz njihovega obnašanja, saj so pogosto vzklikali Rooney. Če je bilo vzdušje v mestu in pred stadionom še zaspano, je bilo povsem drugače na stadionu, saj je med ogrevanjem iz zvočnikov bučala rockovska glasba po izboru slovenskih reprezentantov, s katero so še dvignili razpoloženje v pričakovanju derbija za prvo mesto v skupini F.

Bezjak sam pred Hartom

Slovenski vstop v tekmo ni bil popoln, saj so imeli Angleži v uvodnih minutah pobudo, a jim je veselje preprečil Oblak z refleksno reakcijo. Ko so se bojeviti gostitelji otresli uvodne treme, so začeli igrati po okusu gledalcev. V obrambi so stali kompaktno in zgostili igralni prostor ter vse pogosteje pogledovali proti golu angleškega vratarja Harta. Slovenci bodo še dolgo sanjali deseto minuto, ko se je Bezjak po napačni podaji branilca Rosa sam znašel pred Hartom. Namesto da bi na odprtem prostoru obšel, je nastreljal angleško enico, v nadaljevanju napada pa je Kurtić ob vzdihih gledalcev stresel vratnico. Angleški odgovor je bila bolj previdna igra, v slovenski obrambi pa ni bilo veliko napak. Le v 15. minuti je gledalcem zastal dih, ko je Krhin zapleten položaj reševal tako, da je v naletu s telesom odrinil napadalca Sturridgea, a nemški sodnik turških korenin Deniz Aytekin sploh ni trznil. Angleži so imeli posest žoge, a slovenska igra je bila trdna in taktično zrela.

Vstop v drugi polčas je bil sanjski s tremi priložnostmi v dveh minutah. Po kombinaciji Iličića in Birse je zmanjkal zaključni strel, po dveh kotih pa se je ob strelih Cesarja in Kurtića izkazal Hart. Angleži so imeli pobudo, a prvi strel v okvir gola zanesljivega Oblaka so sprožili šele v 56. minuti. Slovenci v bitki na nož niso popuščali, prva žrtev je bila poškodba stegenske mišice kapetana Cesarja, ki ga je odlično zamenjal Mevlja, nakar je Cesi s klopi vodil navijanje navijačev. Ko je v 70. minuti Hart po napaki soigralcev ubranil strel Iličića, je dokončno postal igralec tekme. Angleži so v finišu pritisnili tudi s kapetanom Rooneyjem, a ko so soigralcem v polju pohajale moči, je vratar Oblak potrdil, da je eden najboljših na svetu.

V slačilnici je bilo veselo

Slovenci so v tekmi, ki je bila kljub izidu 0:0 pravi spektakel z velesilo, pokazali všečno, kombinatorno, taktično zrelo in bojevito igro. V peti tekmi z Anglijo so zasluženo ostali neporaženi, po priložnostih so si zaslužili zmago. Katanec je znova odlično taktično pripravil ekipo in tekmo vodil kot v svojih najboljših časih. Slovenija ima znova prepoznavno igro, s katero je konkurenčna, medtem ko je Anglija razočarala tudi zaradi tega, ker ji Slovenija ni dovolila igrati. Oblak je bil v golu miren in zanesljiv. Struna je bil tradicionalno predrzen in položaj desnega beka lahko izgubi le zaradi rumenih kartonov. Samardžić je brez napake odigral najboljšo tekmo v reprezentanci. Cesar je znova vrhunsko vodil ekipo. Jokić (igral je z zlomljenim prstom) je na izkušnje storniral protinapad Anglije. Krhin je iz tekme v tekmo bolj samozavesten, ko pa mu je zmanjkalo moči, ga je selektor preudarno zamenjal. Kurtić je bil takšen, kot ga poznamo iz serie A. Birse še nismo videli toliko garati v obrambi. Verbič se je boril, a je sposoben več. Bezjak je zapravil priložnost tekme, a pretekel največ. Iličić v konici napada je bil znova odličen, predvsem pa je racionalno trošil moči, da je zdržal vseh 95 minut. Mevlja se ni ustrašil odgovornosti po poškodbi Cesarja. Kronaveter je bil pridna mravljica, Omladič je kot menjava izpolnil naloge.

Selektor Srečko Katanec je imel po tekmi veliko razlogov za zadovoljstvo: »Fantje so odigrali fantastično tekmo. V slačilnici je bilo veselo. Zaslužili so si točko, čeprav bi lahko vzeli vse tri. Priložnosti za to so bile. Škoda, a fantje so prikazali pravi odnos. Spremenili smo kar nekaj. V obrambi imamo čvrstost, disciplino. Fantje so pokazali zrelost. Upam, da bomo prihodnjič dobili, česar nismo tokrat.« Podobno je razmišljal tudi reprezentant Benjamin Verbič: »Malce nam je žal, da nismo zabili gola. Vsi vemo, kakšna reprezentanca je Anglija, a mislim, da smo se zelo dobro zoperstavili nogometni velesili. Prikazali smo všečno igro in samo to je vodilo za prihodnost.« Igralec Rene Krhin je bil kratek in jedrnat: »Mislim, da smo na zadnjih dveh tekmah pokazali nekaj novega. Verjamem, da se je v slačilnici pojavila neka nova energija. In to je ključ do vsega.«