Na pet let in štiri mesece zaporne kazni so včeraj obsodili 56-letnega Litovca Mindaugasa Klemunskisa, v čigar prtljagi so januarja v Ljubljani po naključju našli tri kilograme kokaina. Njegovim zatrjevanjem, da z drogo nima nič in da so mu jo podtaknili neznanci, sodni senat pod vodstvom Barbare Črešnar Debeljak ni verjel. »Očitki so vam v celoti dokazani, vaš zagovor je le oblika obrambe,« mu je dejala sodnica.

Presenečenje na dnu potovalke

Litovec je 8. januarja priletel iz Turčije in si v Ljubljani po spletu najel prenočišče. Z najemodajalcem sta bila zmenjena, da mora apartma zapustiti 15. januarja do 11. ure, a tega ni storil. Ker so bili pred vrati že novi gostje in se na trkanje nikakor ni odzval, je najemodajalec v sobo vstopil z rezervnim ključem. Litovec je tako trdno spal, da ga je komaj zbudil, glede na prazne steklenice je noč prekrokal. Odšel je pod prho in se nato zapletel v telefonski pogovor, ko se je lastnik vrnil z računom, pa ga ni bilo več nikjer. Za seboj je pustil vse svoje stvari, oblačila in potovalki, tako da je najemodajalca zaskrbelo za njegovo zdravje – bal se je, da mu je postalo slabo, bilo pa je tudi mrzlo, on pa očitno brez plašča. Ker se možakar še kar ni vrnil, je najemodajalec odprl potovalko, da bi našel kaj, kar bi mu pomagalo navezati stik z njim. In takrat je našel tri sumljive pakete, ki jih je nemudoma odnesel na policijo.

Klemunskis se je zagovarjal, da je v Slovenijo prišel, ker naj bi se v Kopru sestal s prijateljem iz Španije, s katerim bi skupaj odšla na smučanje v Italijo. Izkazalo se je, da je šel res v Koper, a očitno zato, da je tam prevzel drogo, v Ljubljani pa potem čakal, da bi jo predal naprej. O španskem prijatelju ni znal povedati ničesar, ni poznal ne imena in priimka ne telefonske številke, očitno pa je bil po telefonu v stiku z nekimi ljudmi z Irske, po oceni tožilstva so mu dajali navodila, kako naj ravna. Obramba je že od vsega začetka zatrjevala, da so bili dokazi proti Litovcu pridobljeni nezakonito in da je najemodajalec nepooblaščeno ne le vstopil v njegovo sobo, pač pa tudi pregledal prtljago. A sodišče se s tem ni strinjalo, ne okrožno ne višje; kakšno je mnenje ustavnega sodišča, tudi tja se je namreč obrnil odvetnik Boris Grobelnik, ni jasno, saj stališča še nima.

Kakovostna droga

Na lepilnem traku na zavojih z drogo so našli mešano biološko sled. Večji del pripada neznancu, manjši pa zelo verjetno obtoženemu. Forenzik je dejal, da je na trak lahko prišla tudi z obtoženčevimi oblačili v potovalki, a sodišče je menilo, da je, upoštevajoč vse druge dokaze, te zavitke tudi dejansko prijemal. Po oceni sodnega senata je bil Klemunskis eden od členov preprodajalske verige z drogo in je imel vlogo kurirja. Čistost zaseženega kokaina je bila okoli 70-odstotna, zato gre sklepati, da bi ga nepridipravi dodatno razredčili in šele nato dali v ulično prodajo. A tudi brez redčenja bi zadoščal za okoli 15.000 običajnih odmerkov, tako da bi kriminalna združba z njim zaslužila kar okoli 450.000 evrov. Tudi to je sodišče upoštevalo pri odmeri kazni – Litovcu je namreč grozila zaporna kazen od enega do desetih let.