Po govorih in dogovorih na minulem kongresu vladajoče konservativne stranke imaš občutek, da junijski referendum sploh ni bil o britanskem članstvu v EU, ampak o priseljevanju iz EU. Premierka Theresa May je sicer brexitski izid referenduma razglasila za tiho revolucijo, ki bi morala politike prisiliti k reševanju problemov, ki skrbijo Britance.

V zelo populističnem govoru, deli katerega so zveneli, kot bi jih govoril evrofob Nigel Farage, je večkrat obljubila ostro ukrepanje proti priseljevanju iz EU, ki naj bi Otočane najbolj skrbelo. Posebno delavce, ki jim je obljubljala spremembe z dobrimi deli in močjo države. Ker so konservativci, tako pravi, odslej njihova, delavska stranka, ne pa stranka privilegiranih in bogatih, kar je bila vedno. Uporabila je besedi »crack down«, zatrtje, ki ju angleški politiki po navadi uporabijo, ko obljubljajo zatrtje kriminala. Brexit je bil po njenem mnenju sporočilo ljudi, ki so bili siti tega, da jih politiki ignorirajo. Junija naj bi Britanci volili za spremembe, in spremembe prihajajo, je poudarila. Najbolj nujne naj bi bile očitno povezane z zatrtjem priseljevanja.

Obljuba ali grožnja? Napovedi o omejevanju priseljevanja iz EU so zvenele kot grožnja. Mayeva je dejala, da nekateri ljudje neradi priznajo, da britanski delavci izgubljajo službe in imajo nizke plače zaradi priseljevanja nizko kvalificiranih delavcev iz EU. Poleg tega je notranja ministrica Amber Rudd zagrozila, da bo delodajalce prisilila k razkritju, kolikšen odstotek njihovih zaposlenih je priseljencev. Zakaj? Da bi lahko vlada imenovala in osramotila (nedomoljubna?) podjetja, ki zaposlujejo premalo Britancev in ne usposabljajo britanskih delavcev.

Strupena retorika

Opozicijski politiki pa tudi otoški podjetniki so se jezno odzvali na te populistične trditve in zamisli, ki jih očitno narekujejo raziskave javnega mnenja, po katerih samo 10 odstotkov ljudi misli, da je bilo priseljevanje v zadnjih desetih letih koristno za Britanijo. Škotska prva ministrica Nicola Sturgeon je premierko obtožila, da podpihuje protipriseljenska čustva. Njen govor in politiko je razglasila za »sramoten prikaz reakcionarne desničarske politike«. Njena Škotska nacionalna stranka, valižanska stranka Plaid Cymru in Zelena stranka so v skupni izjavi zapisale, da je kongres konservativcev spravil skupaj najbolj strupeno retoriko o priseljevanju med vsemi vladami doslej. Vodja laburistov Jeremy Corbyn je dejal, da so se konservativni voditelji ta teden »potopili še nižje« kot kdaj prej. Premierko je obtožil, da razpihuje ksenofobijo in sovraštvo s tem, ko poskuša tujce kriviti za polomije svoje stranke. »Objava seznamov tujih delavcev ne bo ustavila brezobzirnih delodajalcev pri dajanju prenizkih delavskih plač,« je dejal Corbyn.