Stranka modernega centra (SMC) je na krilih dobrega rezultata na parlamentarnih volitvah na lokalnih volitvah v Ljubljani prepričala 12,8 odstotka volilcev. S šestimi svetniki je takrat še povsem nova stranka postala tretja največja sila v mestnem svetu. Čeprav ima SMC le svetnika manj od največje mestne opozicijske stranke SDS, se je v dveh letih dela v mestnem svetu izkazala za dosti manj aktivno politično silo kot SDS.

Zgovorno je dejstvo, da je ljubljanski odbor SMC v dveh letih delovanja v mestnem svetu prestolnice organiziral le eno tiskovno konferenco, in sicer minuli ponedeljek. Šele na njej je stranka prvič po lokalnih volitvah javno predstavila, kako se vidi v mestnem svetu in za kaj si pravzaprav svetniki prizadevajo.

V koalicijo z županovo listo niso želeli

Šesterica svetnikov Stranke modernega centra se sicer redno udeležuje sej sveta. Na 17 sejah so po dvakrat manjkali Ana Žličar, Matej Javornik in Simona Pirnat Skeledžija, Nejc Brezovar (ki ga je v vmesnem času nadomestil kolega Klemen Babnik) pa je manjkal enkrat. Zvezdana Snoj in Dragan Matić nista manjkala.

Vodja svetniškega kluba Matić je pojasnil, da v koalicijo z Listo Zorana Jankovića ne želijo, dokler ne bodo ovrženi sumi kaznivih dejanj. Kljub temu pa se ne obnašajo kot a priori opozicija, je dejal Matić. »Poskušamo biti konstruktivna opozicija. Pred odločanjem se vprašamo, kaj je dobro za občanke in občane.«

Začetniška zanesenost jih je nekoliko minila

Kot opozicijska stranka s šestimi svetniki, ki ji nasproti stoji koalicija s prepričljivo večino v mestnem svetu, so roke SMC za uresničevanje lastnih idej praktično zvezane. »Ne trudimo se dajati vtisa, da smo veliki in pomembni,« je na doslej edini novinarski konferenci priznala Žličarjeva.

Vseeno pa imajo svetniki možnost, da s postavljanjem svetniških vprašanj, dajanjem pobud in vlaganjem amandmajev odpirajo določene teme in osvetljujejo problematike, ki se jim zdijo vredne pozornosti. V dveh letih so svetniki SMC mestni upravi zastavili 28 vprašanj in podali 19 pobud. Vendar pa zapisniki sej kažejo, da jih je začetniška zanesenost nekoliko minila, saj na treh od zadnjih štirih sej svetniki SMC niso zastavili nobenega vprašanja. Za primerjavo, sedmerica svetnikov SDS je v istem obdobju mestni upravi zastavila kar 64 vprašanj in podala 16 pobud.

Svetniki SMC so do sedaj pripravili 16 amandmajev, s katerimi so si prizadevali spremeniti občinske predloge. Kolegi iz SDS so na primer v tem času vložili kar 36 amandmajev in tudi večkrat zahtevali, naj občina katero od točk dnevnega reda umakne. SMC takšne pobude ni dala.

Skrbi jih protipoplavna varnost Ljubljane

Največ amandmajev SMC se je nanašalo na protipoplavno varnost, ki jo politika stranke postavlja med ključne probleme Ljubljane. Čeprav so bili ti amandmaji leta 2014 zavrnjeni, pa je občinska uprava vendarle v nadaljnjih proračunih upoštevala predlog SMC, naj v teh dokumentih vsa sredstva, ki jih občina namenja protipoplavnim ukrepom, zaradi večje preglednosti združi pod enotno postavko. Lokalni odbor SMC si to šteje v velik uspeh. Član lokalnega odbora stranke Matej Weissenbach pa je prepričan tudi, da so ravno prizadevanja SMC v mestnem svetu botrovala nekoliko več sredstvom za protipoplavne ukrepe, čeprav pravi, da občina še vedno namenja premalo denarja za preventivo proti poplavam.

»Svetniki SMC so se do sedaj nekako lovili, ker so bili novi v mestnem svetu. Zdi se mi, da so letošnjo jesen začeli bolj samostojno oziroma bolj samozavestno,« je kolege iz svetniških vrst ocenil vodja svetniškega klub SDS Mirko Brnič Jager. Dodal je, da s svetniki SMC korektno sodelujejo, da prisluhnejo njihovim predlogom in obratno. »Zelo redko se zgodi, da bi bili sicer prav uglašeni, ampak prisluhnemo si. Tako je tudi z drugimi v mestnem svetu,« je pojasnil Brnič Jager.

Trenutna sestava ljubljanskega mestnega sveta

MOL

PODATKI

7

SDS

22

LISTA ZORANA

JANKOVIĆA

6

SMC

3

NSi

2

SD

2

DeSUS

1

SAMOSTOJNI SVETNIK

1

SLS

1

ZL