Britanska mednarodna trgovinska veriga Sports Direct, ki je navzoča tudi v Sloveniji, je v težavah, ker se je njeno viktorijansko izkoriščanje zaposlenih znašlo na udaru kritike z vseh koncev in krajev. Včeraj je odstopil njen dolgoletni generalni direktor, ki ga je najmanj začasno zamenjal ustanovitelj in večinski lastnik, milijarder Mike Ashley, znan tudi po lastništvu angleškega nogometnega kluba Newcastle. Tudi temu gre zadnje čase zelo slabo.

Na plačuje niti minimalne plače

52-letni Ashley, ki sodi med dvajset najbogatejših Otočanov, je že dolgo eden najbolj nesprejemljivih obrazov britanskega kapitalizma. Njegova veriga trgovin se je najprej znašla na udaru kritik zaradi izkoriščevalske zaposlovalne prakse. Z veliko večino zaposlenih sklene pogodbe, ki jim na Otoku rečejo »zero hours contracts«, kjer zaposlenim ne zagotavljajo niti ene ure dela, ampak le to, da jih lahko čez noč odpustijo brez vseh obveznosti. Kot da to ne bi bilo dovolj, je prišlo na dan, da zaposlenim v skladiščih, kjer morajo zelo trdo in hitro delati, plačujejo manj od zakonskega minimuma. Ob odhodu z dela pa so bili kot potencialni tatovi v orjaškem skladišču družbe v Shirebrooku v Angliji vsi podvrženi poniževalnemu telesnemu pregledu.

Sports Direct ni sporočil razlogov za odhod generalnega direktorja Forseyja, ki je bil Ashleyjev uslužbenec 32 let, od svojega osemnajstega leta. Na začetku leta se je Forsey odpovedal nagradi v obliki delnic družbe v vrednosti 3,7 milijona funtov, da bi »pomagal« pri reševanju njenih problemov. Sports Direct ima okoli 450 trgovin in približno 20.000 zaposlenih v Britaniji, na Irskem, v Belgiji in Sloveniji. V Britaniji je večina trgovin natrpana s športno opremo, oblačili in obuvali po neverjetno nizkih cenah in vedno so polne kupcev.

Ashley je že veliko let milijarder, v javnosti pa se je začel pojavljati šele, ko je leta 2007 za 135 milijonov funtov kupil nogometni klub Newcastle United. Šolo je obesil na klin pri šestnajstih. Prvo trgovino s športno opremo je, z visokim posojilom staršev, odprl pri osemnajstih.

Kritika ga je stala že milijardo

Zaradi kritik njegove zaposlovalne politike se je vrednost delnic podjetja od decembra lani skoraj razpolovila, njegovo bogastvo pa zato zmanjšalo za dobro milijardo funtov, na okoli 2,43 milijarde funtov. Najbolj je obogatel, ko se je Sports Direct leta 2007 kot največja britanska veriga trgovin s športno opremo in oblačili pojavil na borzi. Čez noč je prodal za 929 milijonov funtov delnic. Ashley je obogatel tudi s kupovanjem blagovnih znamk, kot so Donnay, Dunlop Slazenger, Londsdale in druge. Največji del bogastva mu prinaša izkoriščanje delovne sile tudi v tujini, na primer na Tajskem, kjer šivajo del njegove cenene ponudbe. Ko so ga poslanci pristojnega odbora v parlamentu zasliševali o poslovnih praksah (v britanskem parlamentu lahko na zagovor pokličejo praktično vsakogar razen kraljice), mu je eden izmed njih dejal, da v njegovih skladiščih »uporabljajo delovne metode iz viktorijanskih delavnic«. Ashley pa se je opravičeval z nevednostjo. »Bili bi presenečeni, če bi vedeli, kako malo vem o tem, kaj se dogaja,« je dejal. Zdaj, ko je moral zaradi odstopa direktorja sam prevzeti vodenje podjetja, bo preprosto moral vedeti.