Zadnja dva meseca francoske tajne službe in policija skrbno nadzorujejo 29-letnega Rashida Kassima oziroma njegove stike s Francijo prek šifriranih sporočil na spletnem telegramu, v katerih iz Sirije poziva k pobijanju »nevernikov«. Sporočila prejema 317 oseb v Franciji. Kassim je med drugim osumljen, da je junija prek telegrama organiziral umor policista in policistke na njunem domu, julija pa umor duhovnika med mašo.

Vsaj deset mladih, od tega polovica mladoletnikov, je danes v Franciji zaprtih, ker so v stikih z njim na telegramu v zadnjih tednih razkrili svoje simpatije do Islamske države in v večini primerov tudi namen, da po njegovih navodili izvedejo teroristični napad, na primer napad z nožem na sprehajalce v središču Pariza.

Sicer mu je v sredo neki »brat« na telegramu očital, da je s svojim amaterskim delovanjem poslal v zapor štiri »sestre«, ki so v začetku septembra pripravljale napad z avtomobilom bombo v Parizu. Odgovoril je, da jim je dal številne nasvete, kako naj se varujejo. Zanika pa, da bi sodeloval v tem spodletelem terorističnem napadu. A avgusta je prek telegrama poslal šifrirano sporočilo: »Napolnite avto s plinskimi jeklenkami, ga znotraj polijte z bencinom in zapeljite tja, kjer je veliko ljudi, potem pa BUM!«

Raperjev revolt

Kot sin alžirskih priseljencev je imel precej normalno otroštvo v revnem predmestju Roanna, v osrednjem delu Francije. Maturiral je leta 2007 in se vpisal na dvoletno višjo komercialno šolo. Toda že po dveh mesecih je šolo pustil, ker je čutil, kot je pozneje izjavil, da zanj »v tej družbi ni prostora«. Nato je delal v socialnem centru v Roannu, kjer je v jedilnici nadzoroval otroke. Njegov tedanji kolega se spominja, da je bil zelo jezen na družbo: »Menil je, da dobro dela. Zdelo se mu je odvratno, da ne more normalno študirati samo zato, ker mu je ime Rashid.«

Svoj bes proti družbi je Kassim izlil v svoje raperske pesmi, s katerimi je menda uspešno nastopal v Roannu. V eni je zapisal: »Jaz sem terorist, ker sledim glasu svojega ljudstva, vi mi sodite in vaši vojaki izvajajo nasilje nad mano, dovolite nam samo še to, da zapremo usta in da se žive zažgemo.« Tedaj še ni vedel, kam ga bo zaneslo. Šele pozneje, leta 2011, se je srečal z islamističnim pridigarjem, nenadoma postal obseden s koranom in je prestopil v radikalni islam. V džamiji v Roannu so postali pozorni nanj. »Mladim je govoril o pravem raju in džihadu,« se spominja eden od tamkajšnjih hodž, ki mu je tedaj prepovedal vstop v džamijo.

Leta 2012 se je odpravil v Egipt, nato pa v Islamsko državo v Siriji. Očitno je letos postal na telegramu aktiven zato, ker je doživel dodatno potrditev, ko je bil ranjen v boju. Prvič je zbudil pozornost, ko se je pojavil v spletnem videu 20. julija, šest dni po grozljivem pokolu v Nici. Odobraval je teroristični napad voznika tovornjaka in napovedal nove napade, nato pa je pred kamero zaklal nekega zapornika. Avgusta je mlade francoske muslimane pozval, naj napadajo hodže, umetnike, intelektualce, novinarje, »pedokriminalce«. Pa tudi raperje – kot da bi hotel obračunati tudi s svojo preteklostjo.