Pariz naj bi se izognil še enemu terorističnemu napadu. Nedaleč od Notredamske katedrale so odkrili parkiran avtomobil brez registrskih tablic, v katerim je bilo šest plinskih jeklenk. Morebitna tarča ni znana, katedrala je bila razmeroma daleč. Lastnika so že prijeli, prav tako tri njegove bližnje, vsi naj bi bili na seznamu sumljivih islamistov.

Hkrati je v bližini Pariza prišlo do prvega terorističnega napada islamistov v francoskem zaporu. Kot so posnele nadzorne kamere, je 24-letni Bilal Taghi (zaprt, ker se je hotel v Siriji pridružiti Islamski državi) ob zapuščanju svoje celice pred sprehodom na jetniškem dvorišču napadel in z nožem ranil najprej enega paznika, nato še drugega, ki je prvemu hotel pomagati. Šele po treh urah so napadalca ukrotili. Preiskovalci sumijo, da so pri napadu pomagali še trije jetniki. Zapor naj bi povezal radikalne islamiste, ki se prej niso poznali.

Parižan opozoril na sumljiv avto

Pravosodno ministrstvo je nedavno v enem oddelku zapora zbralo radikalne islamiste, da ne bi vplivali na druge jetnike, kar se je zelo pogosto dogajalo v prejšnjih letih, ko so v zaporih nepomembni kriminalci postajali islamski teroristi. Nasprotniki te vladne politike pa opozarjajo, da bi se islamisti prav takrat, ko so skupaj, lahko dogovarjali o terorističnem napadu. Samo letos so v Franciji prijeli kar 260 ljudi, ker naj bi pripravljali teroristične napade – v avgustu so preprečili tri. Za varnostne strokovnjake pa je pomembno to, da je navaden državljan videl nenavaden avto in obvestil policijo, ki je nato posredovala. Državljani namreč postajajo pomemben del varnostnega sistema. Za zagotavljanje varnosti pred teroristi, ki lahko napadejo kadarkoli in kjerkoli (menda zdaj grozijo napadi na šole), ni dovolj policistov in zaposlenih v tajnih službah.

Francija je glede islamističnega terorizma najbolj ogrožena evropska država. To je tudi posledica njenih številnih vojaških posredovanj po svetu, od Malija do Afganistana. Poleg tega Francija velja za islamofobno državo, k čemur je največ prispeval zakon, ki je prepovedal islamsko ruto na srednjih šolah leta 2004. Po mnenju varnostnih strokovnjakov bodo Franciji vsaj še 10 let grozili teroristični napadi. Sedanji neposredni cilj Islamske države (IS) je, da v Franciji izzove pogrome nad 5 milijoni muslimanov, kar naj bi vodilo do državljanske vojne.

Sicer se v Franciji okoli 90 odstotkov pripravljenih terorističnih napadov ne zgodi. Kot je na televiziji France5 dejal general Dominique Trinquand, ima pri tem pomembno vlogo obveščevalna dejavnost infilitrirancev v IS v Siriji in Iraku, o katerih se nikoli ne govori, čeprav so junaki in včasih umrejo, ne da bi zanje javnost izvedela. Prav oni naj bi velikokrat pomagali odkriti mreže teroristov v Franciji. ms