Predsednik evropske komisije Jean-Claude Juncker je svojemu predhodniku Joséju Manuelu Barrosu odvzel privilegije, ki jih je kot nekdanji predsednik komisije užival pri vstopanju v prostore evropskih institucij v Bruslju. Junckerja je ujezilo dejstvo, da je Barroso postal svetovalec investicijske banke Goldman Sachs. Barroso bo tako po novem imel pri evropskih institucijah status lobista in ga ne bodo več obravnavali kot nekdanjega predsednika. Kaj takšnega se v zgodovini evropske komisije še ni zgodilo.

Dejstvo, da je Barroso postal svetovalec banke Goldman Sachs, je močno negativno odmevalo v evropski javnosti. Predvsem zato, ker naj bi njegova zaposlitev pri tej banki metala slabo luč na ugled evropskih institucij. Goldman Sachs je med drugim odigral problematično vlogo v grški dolžniški krizi. Investicijska banka je namreč Grčiji vrsto let pomagala, milo rečeno, skrivati javni dolg s pomočjo valutnih zamenjalnih pogodb. Grčija je na podlagi takšnega kreativnega računovodstva vstopila v evrsko območje. Roko na srce, če se vodilni politiki takrat ne bi odločili, da Grčija mora prevzeti evro, ne glede na maastrichtska merila, se to ne bi zgodilo.

Sindrom »vrtečih se vrat«

Ko je Goldman Sachs julija oznanil, da bo Barroso postal njihov svetovalec v Londonu, Juncker ni želel dajati komentarjev, so se pa na Barrosa vsule kritike s skoraj vseh strani. 14.000 zaposlenih v evropskih institucijah je podpisalo peticijo, v kateri so obsodili Barrosovo odločitev in napadli tudi vodstvo komisije, ki da ni dovolj glasno obsodilo sporne zaposlitve.

Francoski socialisti v evropskem parlamentu so zaposlitev označili za škandal in zahtevali, da Barrosu črtajo pokojnino, ko bo dopolnil 65 let. To je ena od možnih sankcij, če bi v formalnem postopku ugotovili, da je kršil pravilo o ohranjanju integritete pri sprejemanju določenih služb po končanju predsedniškega mandata. Evropski vrh naj bi sicer razburilo predvsem dejstvo, da bo banki Goldman Sachs svetoval pri vprašanjih, povezanih z brexitom.

Juncker je zdaj uvedel uradno preiskavo, ali je Barroso kršil etična pravila, ki veljajo v evropskih ustanovah. V pismu, ki ga je Juncker posredoval evropski ombudsmanki Emily O'Reilly, od Barrosa zahteva, da naj pojasni svoje naloge v banki Goldman Sachs. S primerom se bo ukvarjala tudi neodvisna skupina strokovnjakov EU, ki je odgovorna za preiskovanje kršitev etičnega kodeksa EU. Pravila EU sicer predvidevajo 18 mesecev mirovanja, preden lahko nekdanji predsednik prevzame položaj lobista. Barroso se je tega roka držal, a slišati je mnenja, da je prestopil najmanj mejo dobrega okusa.

Evropske ustanove tudi brez najbolj svežega »incidenta« nimajo najboljšega slovesa, ko gre za tako imenovani problem vrtečih se vrat, in Goldman Sachs je povezan z nekaj primeri. Tako sta bila tam zaposlena sedanji predsednik Evropske centralne banke (ECB) Mario Draghi pa tudi nekdanji evropski komisar za konkurenčnost Mario Monti, pozneje italijanski premier.