V začetku junija smo v Dnevniku razkrili, da ljubljanski policisti obsežno preiskujejo ponarejene študentske statuse. »Kriminalistična preiskava še poteka, tako da več informacij ta trenutek ne moremo posredovati,« je povedala Maja Ciperle Adlešič iz ljubljanske policijske uprave. Gre namreč za zahtevno preiskavo, saj naj bi bilo v kaznivo dejanje ponarejanja listin vpletenih veliko ljudi, neuradno naj bi šlo za okoli tisoč domnevno ponarejenih potrdil o vpisu na srednje- ali višješolske zavode po vsej Sloveniji.

Oktober bo kmalu tu

Ponarejena potrdila o vpisu so mladi uporabljali po večini zato, da so lahko delali prek študentske ali dijaške napotnice. Študentski servisi, kjer si študenti podaljšajo status, namreč niso pooblaščeni, da bi pristnost potrdila o vpisu preverjali v uradnih evidencah ministrstva za izobraževanje, znanost in šport. Od tam so ob razkritju o preiskavi dejali, da so že pripravili zakonsko podlago, ki bo servisom v prihodnje omogočila pridobivanje podatkov iz uradnih vpisnih evidenc. Centralni vir za podatek o statusu študenta pri postopku dodeljevanja pravic iz javnih sredstev je namreč evidenca študentov in diplomantov (eVŠ), ki jo je vzpostavilo ministrstvo za izobraževanje. »Pričakujemo, da bodo servisi lahko dostopali do baze že v prihajajočem študijskem letu,« so v začetku junija dejali na ministrstvu.

A oktober, ko se podaljšuje največ študentskih statusov, se nezadržno bliža. »Z ministrstva so nam sporočili, da je novela zakona o visokem šolstvu trenutno v obdelavi v državnem zboru. Ko bo zakon sprejet, bodo lahko pripravili tehnično podlago, ki bo omogočala, da bomo lahko vsi študentski servisi preverjali verodostojnost statusov,« je povedala Saša Praček iz E-študentskega servisa in dodala, da jeseni podaljšajo največ statusov, novega sistema pa še ni.

S ponaredki do vozovnic ne gre

»Lani so se podatki iz eVŠ uporabljali za kontrolo pravic študentov do štipendij, subvencij za bivanje, prevoz, zdravstveno zavarovanje in študentsko prehrano ter vpis v višje strokovno šolstvo,« so pojasnili na ministrstvu; podatke iz te baze uporablja tudi zavod za zaposlovanje.

Z ministrstva za infrastrukturo, ki je pristojno za subvencioniranje javnega potniškega prometa, so sporočili, da statuse preverjajo prek od šole potrjene vloge ali potrdila o vpisu.

»Statusov ne preverjamo neposredno prek centralne evidence, pač pa po končani prodaji vozovnice,« so sporočili in dodali, da so v primeru zlorabe študenti in dijaki ustrezno sankcionirani oziroma jim odvzamejo pravico do subvencioniranega prevoza.