Na zatožno klop celjskega sodišča je sedla trojica iz Trbovelj: nekdanji ključavničar Jože Vidergar, njegova soproga Silva in njun nesojeni zet Ferid Ravkić, ki jim obtožnica očita, da so januarja in februarja letos poskušali v različnih krajih po Sloveniji spraviti v obtok večje število ponarejenih bankovcev po sto evrov, ki naj bi jih iz Bolgarije v Slovenijo uvozil prav Vidergar.

Sedem ponarejenih bankovcev po 100 evrov je Vidergar izročil tudi Romanu Hudorovcu iz Žabjaka, ki je na ljubljanskem sodišču pred kratkim že priznal krivdo. »Enega od bankovcev je Hudorovac izročil celo otroku, ki ga je nato poskušal unovčiti v eni od trgovin v Novem mestu,« med drugim piše v obtožnici. Kriminalisti, ki so pri Vidergarju opravili tudi hišno preiskavo in na njegovem mobilnem telefonu našli fotografijo, na kateri je s šopom ponarejenih bankovcev celo poziral.

Z vpitjem zanikal krivdo

Vidergarja sta iz pripora na predobravnavni narok privedla pravosodna policista, medtem ko se njegova soproga in Ravkić zagovarjata s prostosti. A ni bil Vidergar v sodni dvorani videti nič kaj zadovoljen in se je tako do sodnice Mojce Turinek kot tudi do tožilca Jožeta Levašiča vedel zelo neprimerno. Večkrat se je glasno razburil, zato ga je sodnica tudi opominjala, naj se vede bolj spoštljivo. Še preden je sodnica trojici dala besedo, da se je lahko izrekla o krivdi, je tožilec prebral tudi, kakšne kazni bi predlagal zanje, če bi očitana kazniva dejanja priznali.

Za Vidergarja je predlagal dveletno zaporno kazen, za Ravkića pol leta zapora, Silvi pa ne bi bilo treba za rešetke za eno leto, če v treh letih ne bi znova zašla na kriva pota. Ko je sodnica Vidergarja pozvala, naj se izreče o krivdi, se je ta nanjo zadrl: »Kakšni krivdi? Ne, nič ne priznavam,« ji je glasno zabrusil.

Sodnico bi kar izločil

Nato je besedo prevzela Vidergarjeva zagovornica po uradni dolžnosti Valerija Stušek, ki je pohitela s predlogom za izločitev sodnice. Gre za procesni predlog, ki je pogosto taktika obrambe. Razložila je, da obstajajo okoliščine, ki vzbujajo dvom o nepristranskosti njenega sojenja, saj je z obtoženim že prišla v konflikt. Sprla naj bi se na enem od obiskov sodnice v priporu, ko jo je obtoženi Vidergar seznanil z razmerami v priporu in se pritožil, da so mu kršene človekove pravice. »Prav tako odločanje o vlogi za dovoljenje obiskov njegove žene v priporu predolgo traja, saj se vleče že en mesec,« je dejala Stuškova. Tožilec je predlogu za izločitev sodnice nasprotoval, češ da je povsem neutemeljen. »Saj imam vendar pravico do pravičnega sojenja,« se je še drl Vidergar v sodni dvorani na sodnico.

Ta je zatem narok prekinila in ga nadaljevala po nekaj minutah, ko je prisotne seznanila, da je predlog za izločitev zavrgla. Narok ji je celo uspelo pripeljati do konca, a ga je na koncu kljub vsemu še preložila na 21. september. Takrat naj bi v zvezi z določenimi postopki zaslišala še kriminaliste, potem pa bo verjetno že začela glavno obravnavo.