»Prišel je čas, da neobremenjeno pogledamo naprej, strnemo moči, mlado energijo in bogato znanje ter Sloveniji ponudimo drugačno politiko,« je dejal predsednik Slovenske ljudske stranke Marko Zidanšek potem, ko je razsodišče stranke odločilo, da mora dolgoletni prvi mož SLS Marjan Podobnik zapustiti njihove vrste. Če bi razsodišče odločilo drugače, bi Zidanšek najverjetneje odstopil, zdaj pa se veseli »preporoda na desnem političnem prizorišču«.

Medvedja usluga SLS

»Odločitev razsodišča stranke obžalujem,« pravi Marjan Podobnik, ki je stranko SLS vodil osem let. »Vodstvo stranke je s tem SLS naredilo medvedjo uslugo,« je prepričan Podobnik, ki danes še ni želel razkriti, ali razmišlja o tem, da bi se pridružil Francu Kanglerju ali morebiti ustanovil novo stranko. »Vsebinsko ostajam zvest temu, za kar sem se doslej zavzemal,« je bil skrivnosten.

Izvršilni odbor SLS je Podobniku med drugim očital, da je s svojim vedenjem kršil kodeks etičnega ravnanja in statut stranke. Zidanšek je prepričan, da bo stranka zdaj lahko uspešno nagovorila volivce in volivke. »Čutim, da imam v stranki močno podporo, zato po izključitvi Podobnika ne pričakujem večjih pretresov,« je samozavesten Zidanšek.

»Z današnjim dnem bom izstopil iz stranke,« pa je jasen Jakob Presečnik, ki pravi, da odločitve in celotnega postopka Podobnikove izključitve ne razume. Po njegovem mnenju je k neuspehu SLS na zadnjih volitvah prispevalo tudi to, da so na vodilnih položajih v stranki »novi obrazi«, tiste, ki so za stranko veliko storili, pa izključujejo.

»Nedemokratična izključitev«

Da bo stranko zapustil, nam je potrdil tudi Janez Podobnik, ki pravi, da je izključitev njegovega brata kot nekdanjega predsednika stranke in enega od začetnikov moderne SLS nedostojna, v političnem smislu pa škodljiva in neargumentirana. Prihodnost stranke SLS je opisal metaforično: če drevesu porežeš pomembne korenine, se bo prej ali slej posušilo.

Razprtija med Zidanškom in Podobnikom ter pogostejše pojavljanje v medijih pa sta najbrž nekoliko vplivala na podporo volivcev. Glede na Dnevnikovo raziskavo Vox populi bi prejšnjo nedeljo SLS prilezla na parlamentarni prag – zanjo bi namreč volilo okoli štiri odstotke volivcev, kar je nekoliko več kot julija. Prostore na Šubičevi je morala stranka SLS po 22 letih zapustiti na zadnjih volitvah, ko je slavila SMC. Izključitev Podobnika in odhodi njegovih podpornikov pa utegnejo po mnenju nekaterih iz SLS stranko potisniti še bolj na rob.